Každý, kdo má zahrádku, se nejspíš minimálně jednou za život naštval, jak mu úrodu či zeleň ničí malý roztomilý tvor. Hraboš polní rád okusuje stromy, keře, kořeny, ale také zeleninu, do jejíhož pěstování jste vložili nemálo času a úsilí. 

Hraboš vs. myš

Hraboše si lidé často pletou s myší domácí. Oba tvorové jsou maličcí, ale rozdíly mezi nimi přece jenom jsou. Hraboš má skoro celé uši schované v srsti, myš má naopak ouška viditelná.

Hraboš má také krátký ocas, naopak myš ho má delší než celé tělo. Rozdíl rovněž je, že myš má špičatý čumáček, hraboš zase oblý. Liší se také v tom, že hraboš je býložravec, myš všežravec. 

Zdroj: Youtube

Nikdy není jenom jeden

Pokud by vám po zahradě běhal jeden hraboš, nejspíš by takovou spoušť nezpůsobil. V drtivé většině se vám po pozemku pohybuje celá smečka. Samice má mláďata klidně až sedmkrát do roka a může jich porodit i více než deset. Samička se navíc stává už po třinácti dnech pohlavně dospělou a může brzy rodit mláďata. 

Hraboši mají v podzemí složitou spleť chodbiček a nor. Díky tomu narušují kořeny stromů a keřů. Platí u nich navíc jednoduché pravidlo – sežerou za den tolik potravy, kolik sami váží. Klidně tak za rok spořádají kilo obilí a pět kilo dalších rostlin.

Prevence je základ

Existuje několik pravidel, kterými pokud se budete řídit, pravděpodobnost výskytu hrabošů na vaší zahradě snížíte:

  • Pravidelně sbírejte spadané ovoce.
  • Krátce posečená tráva a zastřižené keře nelákají k úkrytům.
  • Vyplatí se také investovat do pletiva kolem keřů či stromů.
  • Funguje i maketa dravce, kterou koupíte na internetu.

Využijte síly přírody

Naše babičky měly na boj s hraboši spojence ve formě česneku, který umístily do vchodu jejich nory. Podobně funguje také máta nebo hořčice.

Hraboši nemají rádi aromatické rostliny, vysadit proto na můžete i afrikány či pryšec, čímž jim život na vaší zahradě velmi znepříjemníte. 

Vypuďte je podmáslím

Dříve se v boji proti hrabošům využíval také pomyslný koktejl z dvou dílů syrovátky a jednoho dílu podmáslí. Aby však tato směs v boji s hraboši fungovala, je potřeba, aby alespoň čtyři dny kvasila. Poté stačí nalít do každé díry půl hrnku. 

Když to nejde jinak

Pokud jste všechny „přírodní“ způsoby, jak si s hrabošem poradit, vyčerpali a žádný nezabral, budete na ně muset trochu méně příjemnými způsoby. Vyzkoušet můžete například ultrazvukový odpuzovač, který funguje rovněž na krtky či hryzce.

Existují také různé pasti, do kterých můžete strčit třeba kousek jablka. Je ale důležité návnadu do pasti vkládat v rukavicích, aby zvíře neucítilo váš pach.

Doporučujeme ale vyhnout se široké nabídce jedů, kterými byste akorát ohrozili další zvířata na vaší zahradě.

Zdroj: vlasta.cz, ireceptar.cz, pasti.cz, dumazahrada.cz 

Související články