Octomilky jsou malý dvoukřídlý hmyz, který patří do čeledi octomilkovití. Tyhle světlé mušky dokážou doslova vzít kuchyň útokem. S oblibou poletují zejména kolem ovoce, sklenic se sladkými nápoji, chutnají jim zbytky červeného vína ve sklence a smlsnou si i na pokojových rostlinách. Octomilka, latinsky Drosophila, je známá pod mnoha názvy – octomilka vinná, octová, kvasná nebo ovocná muška. A přestože nás v kuchyni pořádně štvou, jsou velmi prospěšné v genetických výzkumech.

Zdroj: Youtube

Kde se berou octomilky

Tyhle otravné mušky se k vám domů dostávají obvykle s ovocem a zeleninou, kterou jste koupili. A i když vše důkladně umyjete, neexistuje bohužel žádný snadný způsob, jak zjistit, jestli už nenakladly vajíčka do vašeho ovoce. Pokud pak najdou v kuchyni dostatečný zdroj potravy, s radostí založí tábor, který se bude stále rozrůstat.

Jak se rozmnožují

Jakmile už se ocitnou u vás doma, budou vyhledávat zralé ovoce a zeleninu, ale také hnijící materiál, jako jsou odpadky, kam mohou naklást vajíčka. Larvy ovocných mušek se obvykle vylíhnou během jednoho nebo dvou dnů a další týden stráví žvýkáním zralých plodů. Do týdne z nich budou dospělé octomilky, které pak zase kladou vajíčka. Tenhle rychlý životní cyklus je také důvod, proč je tak těžké se jich zbavit.

Základem je hloubkový úklid

Prvním krokem, jak se těchto mušek zbavit, je hloubkové čištění kuchyně. Především odstraňte přezrálé nebo shnilé potraviny, které jsou živnou půdou pro kladení vajíček. Může se to zdát jako plýtvání, ale larvy ovocných mušek to nezajímá a chtějí se nakrmit. Při návratu z obchodu všechno ovoce a zeleninu omyjte a uložte ideálně do lednice. Pravidelně taky vynášejte odpadkový koš, protože i ten je pro ně živnou půdou. A nezapomínejte ani na čištění odpadu ve dřezu, postačí pravidelné proplachování horkou vodou.

Šest ověřených a netradičních tipů, jak se jich zbavit

Zapomeňte na to, že na octomilkách probíhají výzkumy Alzheimerovy choroby nebo že mušky pomáhají při výzkumu cukrovky. Doma je prostě mít nechcete a basta. Co můžete zkusit?

  • Jablečný ocet: Nalijte do malé misky jablečný ocet a pak do něj vmíchejte několik kapek saponátu na mytí nádobí. Jablečný ocet funguje na ovocné mušky lépe než klasický vinný ocet, protože voní jako kvasící ovoce. Misku umístěte do oblasti s velkým množstvím mušek. Vůně by měla octomilky přitáhnout dovnitř a ony by měly uvíznout a utopit se. Za pár hodin můžete zkontrolovat, kolik se jich lapilo do pasti. Roztok neustále vyměňujte za čerstvý.
  • Lahev s plastovým obalem: Další oblíbenou domácí vychytávkou je chytat octomilky do lahve od piva, ovocného džusu nebo vína, kde jsou zbytky nápojů. Přes otvor lahve dejte plastový obal nebo silnější igelit, zajistěte gumičkou a pak propíchněte a udělejte několik malých otvorů. Jakmile mušky vlezou dovnitř, kam je nalákala sladká vůně piva nebo kvasících hroznů, uvíznou tam a nakonec zemřou.
  • Papírový kornout a ocet: Srolujte trochu pevnějšího papíru do tvaru kornoutu a vložte jej do sklenice s jablečným octem a kouskem zralého ovoce, přičemž úzký otvor směřuje dolů. Vůně hnijících produktů pomůže přilákat ovocné mušky do směsi, ale kuželová část pasti jim znemožní dostat se ven. Místo papíru můžete odříznout vršek plastové láhve a použít vršek láhve jako úzký otvor (kužel), kterým můžou mušky procházet.
  • Alkohol v rozprašovači: Naplňte lahvičku s rozprašovačem jakýmkoli lihem, který máte doma. Když uvidíte octomilky, nastříkejte sprej přímo na hmyz. To by je mělo okamžitě usmrtit. Vyhněte se postříkání ovoce lihem, protože to by způsobilo jejich zkažení a přilákalo by to ještě více mušek.
  • Pivo a shnilý banán: Vložte kousek přezrálého nebo shnilého banánu do sklenice. Nalijte do ní tolik piva, aby se banán částečně ponořil. Vezměte kávový filtr ve tvaru kužele a ve spodní části propíchněte malý otvor. Umístěte ho na horní část sklenice a přehněte papír přes okraj sklenice, aby držel na místě a zachytával ovocné mušky.
  • Mléko, cukr, mýdlo a černý pepř: Smíchejte 1/2 šálku mléka se 2 lžičkami krystalového cukru. Zahřívejte na sporáku nebo v mikrovlnné troubě za občasného míchání, dokud se cukr nerozpustí. Vmíchejte kapku saponátu (to způsobí, že povrch kapaliny bude trochu lepkavý, takže ovocné mušky nemohou uniknout) a nalijte směs do misky. Navrch nasypte černý pepř. Může být těžké rozeznat rozdíl mezi skvrnami černého pepře a potenciálními oběťmi, ale po vyzkoušení tohoto triku budete příjemně překvapeni.

Zdroj: vlasta.cz rd.com goodhousekeeping.com

Související články