Většina pavouků, kteří se u nás vyskytují, je neškodná a neublíží vám, asi jako mouchy. Nejčastěji se v domácnostech vyskytují pokoutník domácí, zápředka domácí nebo křižák podkorní. Přestože nevypadají nebezpečně, někdo z nich může mít fobii. Co pavouci nesnášejí a co můžete vyzkoušet, abyste je ze svého obydlí vystěhovali?

Zdroj: Youtube

Esenciální oleje

Není překvapením, že pavoukům nevoní výrazné vůně. Zbavit se jich tedy můžete pomocí esenciálních olejů. Nejvíc jim vadí máta peprná, skořice, citronela, hřebíček, levandule a eukalyptus. Zvláště pak mátový olej je zázračný.

NÁŠ TIP: Namočte vatové kuličky do mátového esenciálního oleje a rozmístěte všude tam, kde se pavouci vyskytují. Můžete si také vyrobit domácí sprej, kdy smícháte vodu s 20 kapkami mátového oleje a naplníte směsí lahvičku s rozprašovačem. Následně postříkejte každý kout a skulinu ve svém bytě, zejména u vchodu.

Repelentní rostliny

Máte-li hrůzu z pavouků nebo je prostě doma nechcete, začněte pěstovat rostliny, které mají repelentní účinky. Ideální místo je balkon, terasa nebo vstupní hala. Patří sem máta, meduňka či levandule. Odborníci také doporučují jírovec, jehož výtažek má velmi silné repelentní účinky. Podobně působí i vlašský ořech nebo plody pomerančovníku. Jírovec obsahuje jedovatou chemikálii, která pavoukům nepříjemně páchne.

Ocet a skořice

Pavoukům nevoní ani mletá skořice, kterou máte určitě doma v kuchyni. Svíčky s vůní skořice ale nefungují. Na malé vetřelce musíte použít mletou skořici, kterou můžete nasypat do koutů a škvír. Použít můžete i skořicové tyčinky. Pavouci nesnášejí také ocet. Ten obsahuje kyselinu octovou, která při kontaktu pálí a pavouky zabíjí. Můžete nastříkat ocet z rozprašovače do míst s vysokým výskytem pavouků nebo přímo na pavouka.

Čisto a žádný prach

Úplně nejjednodušší metoda, jak na pavouky, je úklid. Pravidelně proto svůj byt uklízejte, aby se pavouci neměli kam schovat. Často se nacházejí v tmavých skříních a uvnitř bot. Aspoň jednou za měsíc všechno vyklepejte a vytřepte a do bot, které nenosíte, vložte cedrové pytlíčky. Zkontrolujte větrací otvory, okenní sítě, dveře a prasklinky. Pravidelně také ořezávejte rostliny a nenechávejte venkovní světla rozsvícená, abyste nenalákali létající hmyz, který před zimou taktéž hledá skuliny na přezimování.

Pořiďte si kočku

Možná trochu úsměvné řešení, ale kočky jsou dokonalé lapačky všeho, co lítá nebo leze po zemi. Tyto šelmičky neustále pátrají po nežádoucích škůdcích, tak to zvažte, zvláště pokud kočky milujete. Spojíte příjemné s užitečným.  

Zdroj: vlasta.cz realhomes.com

Související články