Plísně na sebe upozorní zápachem, ale mohou vyvolávat i alergické reakce. Jak se zbavit plísní a zatuchliny co nejrychleji?
VIDEO: Vlhkost vzduchu a větrání ve špatně zatepleném domě. Co pomůže?
Plísně a zatuchlina
Zatuchlina se nejčastěji objevuje právě na chalupách, ale není výjimkou, že se objeví i ve starším domě. Zbavit se tohoto nepříjemného zápachu však jde, a to poměrně snadno. Jen to nebude hned. Za zápach připomínající zatuchlinu mohou plísně, ty se rychle šíří, a když jsou pro růst plísní vytvořeny správné podmínky, rostou raketovou rychlostí.
Pokud uvnitř nemovitosti dostatečně a pravidelně nevětráte a místnosti jsou navíc tmavé a vlhké, plísně mají žně. Pozor na chaty a chalupy umístěné v blízkosti vody! Čím blíže vody se nemovitost nachází, tím větší pravděpodobnost vzniku plísní je.
1. Nejprve je nutné vyvětrat
Co dělat, když plíseň a nepříjemný zápach zamoří vaši chaloupku? Okamžitě začněte větrat. Vyvětrat je třeba úplně všechno – otevřete veškerá okna a dveře, snažte se vytvořit průvan, díky kterému se čerstvý vzduch dostane všude.
Ale pozor! Plísně umějí napadnout i nábytek, zkontrolujte jej a v případě potřeby i ten vyneste ven na čerstvý vzduch. Nezapomínejte ale ani na skříně a v nich uložené věci nebo peřiny. Zkrátka všechno je třeba okamžitě vyvětrat nebo vynést na sluníčko.
2. Zdroj plísně okamžitě odstraňte
Poté, co začnete řádně větrat, se zaměřte na zdroj. Plíseň se někde musela vytvořit a odněkud se musela rozšířit. Prohlédněte všechny kouty, nezapomeňte na koupelnu. Využijte speciální přípravky na hubení plísní a stěny a kouty řádně vystříkejte dezinfekčními prostředky proti plísním.
Nábytek, podlahy a veškeré zařízení chalupy bude také třeba omýt, tím se jednoduše zbavíte nepříjemného zápachu. Použít můžete obyčejnou vodu s vymačkaným citronem nebo vodu s octem. Ocet na sebe výborně váže pachy i dezinfikuje.
3. Chalupu provoňte a vsaďte na pohlcovače vlhkosti
Odvlhčovače jsou přístroje, které pomohou zbavit se přebytečné vlhkosti, nemusíte je vždy kupovat, stačí si je půjčit. Věci, které plíseň zničila úplně, vyhoďte a dovnitř je nevracejte. Pozor na to, pokud uvidíte, že se plíseň rozšířila do větší části prostorů chalupy, neváhejte zavolat odborníky.
Vlhkost se pak můžete snažit eliminovat i během roku, kdy na chalupu nejezdíte. Do rohů můžete dát obyčejnou bílou křídu, která vlhkost pohlcuje, na trhu pak najdete i speciální odvlhčovače, které obsahují malé granule, co vlhkost částečně pohltí. Je však nutné jich nastražit po chalupě více.
Nakonec nezapomeňte na provonění místností. Instalujte osvěžovače vzduchu, a pokud chcete zůstat věrni přírodě, rozvěste sušené bylinky a kytky. Výborně funguje například levandule.
Zdroj: vlasta.cz, goodhousekeeping.com, mold-advisor.com, cottagelife.com