Zejména v zimním období bojuje s výskytem plísní spousta domácností. Nejprve se objeví malé černé tečky, postupně se začnou rozšiřovat a vytvářet větší a větší mapy na stěnách.

Plíseň rozhodně není pouze estetický problém, může závažně ohrozit vaše zdraví. Její přítomnost může vyvolat vážné zdravotní problémy, včetně alergií, astmatu a dalších respiračních onemocnění, která mohou být obzvlášť nebezpečná pro vaše děti. Proto je klíčové jednat okamžitě, jakmile zpozorujete první stopy.

Zdroj: Youtube

Jak se zbavit plísně na zdi?

1. Najděte a odstraňte zdroj plísně

Při zjištění plísně na stěnách je klíčové identifikovat a odstranit její zdroj a příčinu. Pokud ji u vás najdete, nemusí to automaticky znamenat, že vlhko vzniká přímo u vás doma. Může být způsobené například prasklou trubkou nebo netěsnící střechou. Nejprve je tedy důležité zdroj vlhkosti najít a odstranit, poté přistupte k samotnému boji s plísní.

2. Bezpečnost je prioritou

Vyvarujte se odstraňování zasucha! Pokud budete plíseň škrábat špachtlí nebo otírat suchou utěrkou, začnou se uvolňovat její spory a roznesou se do okolí. Nejenom že budete spory vdechovat, ale plíseň se pak brzy objeví znovu, a v ještě větší míře. Odstraňujte ji tedy vždy mokrým hadříkem nebo při seškrabávání zeď navlhčete vodou z rozprašovače. Pro tuto práci také vždy používejte gumové rukavice a respirátor, abyste minimalizovali riziko inhalace škodlivých látek.

3. Odstraňujte postupně a pečlivě

Začněte tím, že odstraníte, popřípadě očistíte všechny postižené předměty. Pokud se jedná i o nábytek, vyčistěte ho. Poté nařeďte bělicí prostředek v poměru díl bělidla ku třem dílům vody a postříkejte jím postiženou zeď. S mokrou houbičkou nebo hadříkem začněte plíseň důkladně odstraňovat. Počkejte, až zeď úplně uschne. Pak můžete proces zopakovat. Místnost při čistění i po čištění hlavně pořádně větrejte.

SPECIÁLNÍ TIP: Zkuste bílý ocet

K odstranění plísně nemusíte sahat jen po agresivních chemických prostředcích. Stačí vám i to, co máte ve své kuchyni. Bílý ocet je v boji proti plísni skvělým pomocníkem, a k tomu nemá negativní dopady na životní prostředí. Nastříkejte ho na napadené místo a počkejte alespoň hodinku.

Poté jej ze zdi opatrně setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Pozor, opět platí: vždy pracujte v gumových rukavicích! Proces opakujte, místo znovu nastříkejte bílým octem a nechte odpočívat, klidně i přes noc. Jestli chcete dotáhnout výsledek k dokonalosti, přetřete pak zeď novou barvou. Určitě vám doporučujeme využít barvy s protiplísňovým efektem.

Jak plísním na stěnách předcházet?

Plíseň se objevuje především u stěn a její nejčastější příčinou bývá vlhko. Nebezpečí vzniku se ještě násobí rozložením nábytku v místnostech. Problémem bývají například pohovky či skříně přisunuté těsně ke stěnám. Když po delší době kusy nábytku odsunete, často se pak nestačíte divit. Pokud víte, že máte plíseň ukrytou za nábytkem nebo třeba pod tapetami, nepodceňujte to a rozhodně ji nenechte žít vlastním životem!

Nejoptimálnější prostředí plísni poskytujete, pokud máte doma vlhko a zároveň si rádi přitopíte. Topení na 25 °C v tomto případě určitě není dobrým řešením, naopak, podporujete tím její šíření. Celý byt by měl být vytopený rovnoměrně, aby nevznikaly velké rozdíly v teplotách v různých jeho částech. A hlavní pravidlo zní: větrat, větrat a zase větrat!

Zdroj: vlasta.cz tomsguide.com Family Handyman

Související články