Potravinoví moli jsou malý hmyz s tykadly a křídly, který silně přitahují suché potraviny. Na nich si pak pochutnávají a kladou do nich vajíčka. Jakmile se z vajíček vylíhnou, můžete je vidět jako malé červíky, kteří zamoří vaše jídlo v kuchyni. A jak určitě víte, je velmi obtížné se jich zbavit.
Kdy se moli vyskytují
Potravinoví moli se mohou objevit v kteroukoli roční dobu, nejčastěji ale v teplém období. Nejvíc jich bývá v dubnu a květnu, a potom v srpnu a září. Ovšem v panelákových bytech, kde je teplo vlastně neustále, se mohou z vašich suchých potravin radovat klidně celý rok. Stačí mít otevřené okno nebo dveře, a mohou k vám vlétnout.
Co moly přitahuje
Je to přítomnost otevřených nádob na potraviny, do nichž mohou naklást vajíčka. Když nebudete svoje potraviny pravidelně přemisťovat a dodržovat určitá preventivní opatření, může okřídlený hmyz lítat a efektivně se rozmnožovat. Z vajíček se vyvinou larvy a přejdou zase do létající formy. Začarovaný kruh.
Jak s nimi tedy účinně bojovat?
Pravidelně kontrolujte spíž
Je velmi časté, že kupujeme nové potraviny a ty starší, dost často po expiraci, necháváme vzadu v přeplněných policích, takže zapomeneme, že je tam máme. Prvním krokem je tedy především důsledná kontrola všeho, co doma máte. Zkontrolujte každou potravinovou nádobu, sáček nebo pytlík samostatně. Podívejte se na datum spotřeby nebo se podívejte dovnitř, zda se v nich nenacházejí nežádoucí návštěvníci. Buď jsou přítomni ve formě létajících dospělých jedinců, nebo v jiné fázi životního cyklu, tedy v podobě vajíček a larev.
Které potraviny jsou rizikové
Zvláštní pozornost věnujte výrobkům na bázi obilovin, jako jsou snídaňové cereálie, mouka, těstoviny, kukuřice, rýže, a také čočce a ořechům. Rizikové je i suché krmivo pro vaše domácí mazlíčky, sušenky a podobně, protože je obvykle ukládáme do velkých sáčků a obalů, které se nedají pořádně uzavřít.
Zlikvidujte a vyhoďte
Možná vám to bude rvát srdce, ale nedá se nic dělat. Potraviny v původním balení, které jsou prošlé nebo kontaminované moly, musíte zničit. Pokud najdete moly v nádobách, které se dají použít opakovaně, zlikvidujte je a nádobu důkladně vypláchněte, vydezinfikujte a umyjte horkou mýdlovou vodou. Můžete ručně nebo v myčce na co nejvyšší teplotu. Pozor, i když jste potraviny uložili třeba do zavařovacích sklenic, stojí za to zkontrolovat i je, je totiž možné, že jste je dali do spíže s ne zcela utěsněným víkem. Zamořené potraviny dejte do pytlů, dobře je zavažte a vyhoďte!
Vyčistěte skříňky a poličky
Nestačí jen vyčistit úložné nádoby, musíte pořádně vyčistit i poličky na potraviny. Začněte vysáváním všech povrchů a zvláštní pozornost věnujte i rohům, prasklinám a štěrbinám. Nezapomeňte ani na spodní strany polic. Je snadné vidět létající moly, ale horší je vidět vajíčka. Zbavit se molů znamená zbavit se i jejich vajíček! Jakmile vše vysajete, obsah z vysavače vyprázdněte a vyhoďte. Jinak se molů nezbavíte. Pak police a všechny povrchy omyjte dezinfekčním přípravkem a nechte uschnout.
Jak se jim vyhnout jednou provždy
Trik spočívá ve správném skladování. Potraviny skladujte v uzavřených nebo vzduchotěsných silných skleněných nebo plastových nádobách. Larvy přes tyto materiály totiž neproniknou. Vyhněte se použití tenkých igelitových sáčků, do nich se naopak dostanou snadno. A pokud náhodou máte podezření na přítomnost larev moučných červů, dejte potraviny na týden do mrazáku, tím se zastaví růst vajíček nebo larev.
Dalším důležitým pravidlem je také nekupovat nové potraviny, dokud nespotřebujete ty staré. Otevírání balíčků před spotřebováním těch předchozích vede k tomu, že se budou kazit, a hrozí, že se do nich dostanou moli. Čím déle leží potraviny ve spíži, tím je vyšší pravděpodobnost, že se zamoří. Otevřené produkty použijte co nejrychleji.
Voňavé lapače
Pro trvalou ochranu můžete použít feromonové lepicí lapače, které se dají koupit v obchodě. Obvykle jsou účinné po dobu několika týdnů, ale ne vždy fungují stoprocentně. Existují i praktické vychytávky, které znaly už naše prababičky. Moli totiž nesnášejí silné aroma. Do spíže můžete umístit tyhle aromatické bylinky nebo koření: levandule, směs citronové a pomerančové kúry, sušený pelyněk nebo hřebíček. Naprosto dokonale funguje bobkový list, který vložíte přímo do nádoby, zejména s moukou nebo jinou sypkou potravinou. Moly také odpuzuje cedrové dřevo, které navíc absorbuje vlhkost.
Zdroj: vlasta.cz nowtolove.com moth-prevention.com webmd.com