K nejhorším škůdcům patří bezpochyby slimáci. Dostanou se všude, je jich hodně a nepohrdnou snad žádnou plodinou nebo kytkou. Jak se jich můžete konečně zbavit? Vydejte se do boje.

Kdy vyrazit na slimáky

Slimáky lze hubit různými způsoby, většinou lidé volí podle toho, co je pro ně snesitelné. Řada zahrádkářů se chce chovat humánně, slimáky nechce zabíjet, takže je možné je například posbírat do velkého kbelíku a odnést daleko od zahrady, například do lesa. Pokud je to i váš případ, měli byste vědět, kdy jsou slimáci nejaktivnější, pak jich můžete posbírat opravdu hodně a ze zahrady je odnést pryč.

VIDEO: Podívejte se, jak se účinně zbavit slimáků!

Zdroj: Youtube

Na lov slimáků se vydejte vždy brzy ráno nebo až po setmění. Platí to zejména v parném létě. Slimáci mají rádi teplo, ale potřebují i vlhko. Jakmile je vedro příliš velké, a navíc je sucho, slimáky jen tak nepotkáte, schovávají se na tmavých ukrytých místech nebo se zahrabávají do půdy.

Pomoc hledejte v kuchyni ve špajzu

Nechcete mít na své zahradě chemii a příčí se vám přímé likvidování a zabíjení slimáků? Různé nástrahy a pasti můžete jednoduše vyrobit i ze surovin, které se běžně vyskytují v každém špajzu.

1. Kávová sedlina

Pokud si rádi dáte šálek dobré a silné kávy, využijte kávovou sedlinu. Tu si sbírejte do misky, až jí budete mít více, vydejte se s ní k záhonům a rozsypejte ji okolo rostlin. Ovšem buďte opatrní, okyselíte tím i půdu, takže sedlinu nemůžete rozsypat úplně všude.

2. Ovesné vločky

Dáváte si ke snídani běžně ovesné vločky? Výborně! Máte další způsob, jak se slimáků zbavit. Jim totiž tato zdravá pochoutka bude také chutnat. Stačí, když necháte ovesné vločky namočené několik hodin ve vodě. Vločky nabobtnají a změknou, navíc uvolní přirozenou vůni, která slimáky pak naláká.

Připravené vločky dejte do mělkých misek a pastičky rozestavte po zahradě. Slimáci si k této baště cestu najdou a pustí se s chutí do toho. Nakrmí se a nechají na pokoji vaši úrodu.

Zvažte pořízení jezírka

Zahradní jezírka umocňují vzhled zahrady, moc hezky se na ně kouká a vzniká v nich nový vlastní ekosystém. K zahradnímu jezírku z okolí zavítají i žáby nebo ptáci a tato zvířata si rádi pochutnají na slimácích.

Pomohou vám je v podstatě bez práce ulovit. Za odměnu vás večer potěší žáby svým kuňkáním, což může být sice někdy otravné, ale i velmi romantické. Ptáci, kteří se do jezírka přiletí napít, navíc tu a tam sezobnou i jinou nechtěnou havěť.

Zahrajte si na překážkovou dráhu

Pobyt slimákům na vaší zahradě můžete velmi znepříjemnit, když kolem rostlin v záhonech vystavíte bariéry a překážky. Pro slimáky je totiž dost těžké překonat nerovný a hrubý povrch. Odradí je tedy rozsypané nadrcené vaječné skořápky nebo hrubý písek. Uvidíte, že se právě takovému povrchu budou slimáci vyhýbat obloukem a raději půjdou jinam.

Vysaďte aromatické rostliny

Přirozenou obranou je i vysazení rostlin a bylinek, které slimákům příliš nevoní. Nepomáhá to stoprocentně, avšak vysázením levandulí, petržele nebo česneku můžete docílit toho, že se ve vaší zahradě bude slimáků vyskytovat mnohem méně.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, gardenersworld.com, housedigest.com, green-talk.com