Smutnice jsou mušky velké asi dva milimetry. Jsou neškodné a člověku neublíží. Nicméně jejich larvy dokážou trápit vaše rostliny. Živí se na jejich uhnívajících koříncích a rostliny mohou začít slábnout. Přitom je tak lehké je doma vůbec nemít.
Řešení je, ale nevydrží
V obchodech vám obvykle poradí řadu možností, jak se smutnic zbavit. Dospělé smutnice milují žlutou barvu, a tak je jedním z opatření žlutý lepový pásek, který zapíchnete k rostlině. Mušky se na něj nalepí, a vy jim tak zabráníte klást další vajíčka. Takovou past si můžete vyrobit i sami tím, že v mističce smícháte jablečný ocet, vodu a pár kapek saponátu. Další možností je zakoupit hlístice, přirozeného nepřítele smutnic. Ten tento nepříjemný hmyz vyhubí a pak, protože nemá co jíst, sám uhyne. Vyzkoušet můžete i další možnosti. Někdo radí vydezinfikovat půdu v troubě, další zálivku ředěným peroxidem vodíku či smíchanou s cigaretovým popelem. U většiny z těchto opatření si však do půdy zanášíte jedy nebo likvidujete i potřebné mikroorganismy v půdě.
Kde se tu zase vzaly?
Je hotovo. Smutnice jste chytili do pasti, pročistili jste hlínu a chcete si konečně užívat domova bez otravných mušek. Sednete si opět na gauč, a ouha! Jsou zpět. K tomu, abyste se smutnic zbavili jednou provždy, totiž nestačí lepové pasti a speciální zálivky. Změnit musíte svůj přístup k rostlinám. Protože jim možná svou láskou ubližujete.
Nechte je v obchodě
První opatření začíná už v obchodě. Vidíte v zahradnictví květinu, ze které vylétne muška, a vy si řeknete, že je jen jedna a určitě byla z jiné rostliny? Nebo že se jí doma rychle zbavíte? Chyba. V tu chvíli se obraťte a rostlinu tam nechte. Jedna muška žije zhruba týden a za tu dobu zvládne naklást až 300 vajíček. Z nich se pak vyvinou průsvitné larvy a z nich opět mušky. A každá z nich naklade… Vždyť víte.
Kontrolovat však můžete i samotné larvy. Rozhrňte v obchodě v okolí vyhlédnuté rostliny lehce zeminu do několika centimetrů, zda neuvidíte larvy smutnic. Pokud si chcete být jisti, že jste si smutnice domů nezavlekli, zkuste test s bramborou. Plátek brambory položte na půdu k rostlině a nechte být. Druhý den ji odklopte a prohlédněte si její spodní část. Jestli jsou v zemině larvy, takovou pochoutku si nenechají ujít.
Kdo je připraven…
Smutnice potřebují k životu jednu věc, a to je vlhko. Dospělci kladou vajíčka do horní vrstvy půdy, jen když je mokrá. Jakmile začnete zalévat spodem a ideálně máte rostliny v uzavřených květináčích se zásobníkem vody, dostane se životadárná tekutina ke kořenům, ale vrchní vrstva půdy nebude promokřená tak, jako když zaléváte rostliny horem. Tím vezmete dospělým muškám možnost se rozmnožovat. Toho můžete dosáhnout i tak, že na zeminu nakladete substrát, který mušky k vlhké půdě nepustí. Larvy se tak navíc nemohou vyvinout, případně po vylíhnutí uhynou.
Pokud je vaše rostlina už silně zamořená, můžete před těmito opatřeními odstranit dva až tři centimetry zeminy. Právě tam jsou totiž nakladena vajíčka. Půdu nahraďte novou, nekontaminovanou. Nicméně to hlavní je snížit zálivku. Zaléváte tolik, protože rostlina žloutne? Pokud z ní vylétávají mušky, dost možná naopak žloutne, protože jí jejich larvy ničí kořínky. A když jí pomůžete od smutnic, dokáže se vzpamatovat.