Pro pěstování hub je klíčové vhodné místo. Houby preferují temné, vlhké a chladné podmínky. Ideální je proto místo, kde není přímé slunce, například pod stromy nebo na stinné straně domu. Houby ale můžete pěstovat i ve sklepě nebo v truhlíku.

Substrát může být rozmanitý – od pilin přes slámu až po kávovou sedlinu. Každý druh houby má jiné preference, takže je dobré si předem zjistit, co ty vámi vybrané preferují.

VIDEO: Návod na pěstování hřibů v květináči. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Příprava substrátu

Substrát musí být před výsadbou dobře připraven. Na žampiony se často používá pasterizovaná sláma nebo kompost. Hlíva úspěšně roste na substrátech, jako je pšeničná sláma, piliny nebo směs pilin a slámy. Substrát je třeba nejprve navlhčit a někdy také sterilizovat, aby se eliminovala přítomnost jiných mikroorganismů.

Dalším krokem je inokulace neboli očkování substrátu myceliem. Mycelium je vlastně podhoubí, které lze zakoupit v různých podobách, například jako kousky na dřevěných špalcích nebo tekutinu. Obvykle je u mycelia i návod, jak postupovat. Většinou se mycelium přidá přímo do připraveného a vlhkého substrátu.

Výsadba na konkrétní místo

  • Pokud máte vybrané místo, vykopejte několik menších děr (ideálně kolem stromu).
  • Nasypte substrát a zakryjte zeminou.
  • Pak můžete použít mulčovací kůru, jehličí nebo listí.
  • Dále jen trochu podlijte vodou, jinak se už o nic nemusíte starat.
  • Zakládat sadbu lze od dubna do pozdního podzimu.

Kdy očekávat úrodu a na co si dát pozor

Podle druhu houby a podmínek můžete očekávat úrodu během několika týdnů až měsíců po výsadbě mycelia. Záleží i na počasí. Hlívy obvykle začínají plodit 4 až 6 týdnů po inokulaci, zatímco žampiony mohou trvat i několik měsíců. Lišky třeba i za rok, bedla jedlá například za 2–4 měsíce. Pokud budete houby sázet na podzim, sklizeň očekávejte až další rok.

Při pěstování hub můžete narazit na škůdce nebo choroby, jako jsou plísně nebo houbové mušky. Zelená barva sadby znamená, že je kultura podhoubí zkažená či napadená plísní. Je proto důležité pravidelně houbovou zahradu kontrolovat a při prvních známkách problémů zasáhnout.

Související články

Zdroje: vlasta.cz, adbz.czchalupari-zahradkari.czabecedazahrada.dama.cz, North Spore, bhg.com