Zde je 10 potravin, které možná skladujete špatně. Co patří a nepatří do lednice? A opravdu se vejce skládají do dvířek?

1. Borůvky, ostružiny, maliny, jahody a jiné

Bobulovité plody vždy uchovávejte v chladničce. Nejlépe v původním obalu či jiné pevné nádobě. Rozhodně je nemyjte, při skladování musí být ovoce suché, aby nezplesnivělo. Pokud jsou například jahody navíc zabalené v plastovém sáčku, je lepší ho odtrhnout, jinak hrozí zapaření a plíseň. Při takovém skladování by mělo ovoce vydržet až 10 dní.


Pokud jste nakoupili ovoce ve větším množství a už nyní víte, že ho nestihnete sníst či jinak zužitkovat, zkuste ho zamrazit, vydrží až šest měsíců. Nezapomeňte ho ale předtím dobře omýt a vysušit. V opačném případě by došlo ke spálení mrazem, což by plody po rozmrazení zanechalo hořké a bez chuti.

Zdroj: Youtube

2. Brambory

Chladné teploty vytahují z brambor vlhkost a zanechávají je scvrklé. Kromě toho se ve vlhkém prostředí škrob v bramborách přemění na cukr, tím plodiny zesládnou, jejich struktura se při vaření změní na lepkavou a získají nepěkný hnědý odstín. Neznamená to, že jsou takové brambory špatné, stále je můžete bezpečně jíst. Nejlepší je skladovat je na suchém a chladném místě, například ve spíži.

Pozor však, abyste je neumístili do blízkosti sporáku, myčky, dřezu či trouby. Tato místa disponují teplotními výkyvy a vlhkem, které bramborám nesvědčí. Pokud brambory přece jen skladujete v lednici, před vařením je vyjměte a nechte je ohřát na pokojovou teplotu. Sice to nezastaví přeměnu škrobu v cukr, ale alespoň zabráníte změně barvy při varu.

3. Česnek

Stejně jako brambory mohou čerstvé palice česneku při chladnějších teplotách v lednici uschnout. Česnek proto patří na studené a suché místo, jako je například skříň nebo spíž. V případě, že jste za výhodnou cenu nakoupili velké množství cibulovin, můžete je zkusit zamrazit pro pozdější využití. Palice zmrazte buď celé a neporušené, anebo odstraňte papírovou slupku, vyloupněte jednotlivé stroužky a zmrazte ve sklenici nebo zabalené v hliníkové folii.

4. Cibule

Uchováváte cibuli v lednici s ostatními potravinami? Tak na to rovnou zapomeňte. Cibulové aroma se rozšíří na ostatní ovoce a zeleninu. A nikdo se přece nechce zakousnout do jablka s vůní cibule! „Cibule má obzvláště těkavé aromatické sloučeniny, což znamená, že by měla být skladována mimo jiné potraviny," upozorňuje britský dietolog a odborník na výživu Tom Irwing. Skladování cibule v lednici je ale špatně i z jiného důvodu.

„V chladném a vlhkém prostředí se škrob v cibuli přemění na cukr, cibule se zkazí a ztratí ono výrazné křupnutí,“ popisuje dietolog. Nejlepší je cibuli skladovat v tmavém, chladném, ale suchém prostředí. Vydrží tak až 30 dní. Do lednice patří pouze cibule rozkrojená, kterou jste nespotřebovali při vaření. Předtím ji ale zabalte do potravinové folie.

5. Okurky

Ani salátová okurka nepatří do ledničky. Chlad ve skutečnosti urychluje kažení. Uchovávejte ji proto na suchém místě při pokojové teplotě, nejlépe mimo dosah ostatní zeleniny a ovoce, jako jsou rajčata, banány a meloun. Etylenové plyny, které tyto plody vydávají, když dozrávají, by nutily okurky k rychlejšímu zrání.

6. Rajčata

Pokud okamžitě po příchodu ze supermarketu naskládáte čerstvá rajčata do šuplíku vaší lednice, zastavte se. Ničíte tím dílo přírody. Chladné prostředí totiž změní jemnou chuť rajčat na moučnatou či kašovitou. Rajčata můžeme uložit do ledničky jen ve chvíli, chceme-li oddálit změknutí či brzké zkažení již přezrálých plodů. Ani tak je však v chladu nenechávejte déle než dva dny. Nejlepší je rajčata skladovat v pokojové teplotě.

7. Vejce

Kuriózní kalíšky ve dveřích lednice vás mohou lákat k tomu, abyste tam vajíčka naskládali, ale radíme vám dobře, odolejte tomu. Vejce do dveří nepatří. Mléčné výrobky a vejce by se měly skladovat v nejchladnější části lednice, což je obvykle středová police. Cokoli ve dveřích čelí každý den několika teplotním výkyvům. Pokaždé, když se dvířka chladničky otevřou, syrové potraviny se zahřejí, což může vést k předčasnému znehodnocení, v horším případě i k otravě jídlem.

8. Čerstvé bylinky

Svazky čerstvých bylinek lze zakoupit nejen na farmářských trzích, ale běžně už i v klasickém supermarketu. Pokud máte v plánu zužitkovat celý svazek, rozhodně bylinkám doma dopřejte péči a dejte jim šanci na delší trvanlivost. Stonky koriandru, petržele a jiných listových bylinek proto zabalte do vlhké papírové utěrky a vložte do uzavíratelného plastového sáčku. Teprve pak bylinky uložte do šuplíku v lednici. Papírovou utěrku každé dva dny znovu navlhčete. Existuje však jedna výjimka, která do chladničky nepatří, a tou je bazalka. Její lístky by v chladu zežloutly a smrštily se. Stonky bazalky ponořte do šálku s vodou a umístěte na bezpečné místo.

9. Avokádo

Tohle ovoce do lednice určitě nepatří. V chladných teplotách totiž nedozraje. Místo toho z avokáda odstraňte všechny plastové sáčky a jiné obaly, v nichž se prodává, a nechte ho hezky na stole. Avokádo během zrání vydává plyny, které takto volně mohou uniknout, a neriskujete tak zkažení nebo hnilobu. Jakmile je zralé a vy ho nakrojíte, můžete ho zabalit do potravinářské folie či alobalu a uchovat po dobu několika málo dní v lednici. Takto zabráníte dalšímu zrání.

10. Červené maso

Červené maso, ryby nebo drůbež by měly být umístěny na úplném dně vaší lednice. Rozhodně je neskladujte nad hotovými potravinami, které se před konzumací již nemusí omývat. Jakýkoli únik ze syrového masa totiž představuje vážnou kontaminaci potravin. Většina chladniček disponuje vestavěnými zásuvkami na maso. Abyste zabránili šíření bakterií po vnitřku lednice, vyložte jejich dno jednorázovou antibakteriální podložkou, kterou následně pravidelně vyměňujte.

Zdroj: vlasta.cz 10 Ingredients You're Storing Incorrectly in Your Fridge (allrecipes.com)