Raketový růst cen energií nutí většinu z nás přemýšlet o tom, jak efektivně ušetřit a nebýt příští rok na jaře či v budoucnu nepříjemně překvapeni z vyúčtování. Desetitisícové nedoplatky bohužel nejsou žádnou výjimkou. S námi tomu ale můžete velmi efektivně předejít.
Klíčová je teplota v bytě
Vůbec nejvíce energie ušetříte tím, že si budete hlídat, na kolik stupňů vytápíte jednotlivé místnosti ve vašem bytě či domě. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že velkou roli může hrát už pouhý jeden stupeň. Nepsaným pravidlem je, že v obývacím pokoji by se měla teplota pohybovat mezi 18 - 21 °C, ale třeba v ložnici bohatě postačí 16 - 19 °C. Pokud máte místnosti, ve kterých netrávíte čas, topte tam pouze minimálně, ideálně vůbec.
Zastavte únik tepla
Kontrola těsnění by měla proběhnout už před začátkem topné sezóny, pokud jste na to ale zapomněli, pořád se to určitě vyplatí. Pokud je těsnění staré či nekvalitní, může při vytápění unikat až 40 % tepla pryč. U vchodových dveří může být také problém s nízkým prahem, průvanem ze společné chodby či nedoléhavosti. A většinou to sami ucítíte, pokud u okna či dveří chvíli postojíte. Případná výměna těsnění za nové vám navíc přinese nemalý bonus - významně utlumíte venkovní hluk.
Zkontrolujte také, jestli máte správnou délku závěsů a záclon. V ideálním případě by měly končit nad topením, jen tak nebudou bránit tomu, aby správně proudil vzduch. Pokud jste zvyklí sušit oblečení na topení nebo v jeho blízkosti, nedělejte to, i to totiž snižuje efektivitu topení. Rozumné rovněž není mít u radiátorů nábytek.
Elektřina, o které ani možná nevíte
Když je venku zima a nevlídno, trávíme doma více času. To samozřejmě znamená větší spotřebu elektřiny, zejména pak častější používání spotřebičů. Vaše lednička a mrazák budou pracovat úsporněji v okamžiku, kdy budou naplněné. Dlouhodobě vám ušetří peníze také výměna žárovek na LED žárovky. Sice je to zpočátku vyšší investice, ale postupem času se vám vrátí. Jakmile nabijete váš telefon, notebook či tablet, vyjměte zařízení ze sítě. Elektřinu ušetří také, když na noc odpojíte všechny nepoužívané spotřebiče. I když neběží, stále spotřebovávají energii. Vždy perte, až když máte plnou pračku a snažte se využívat programy s teplotou do 40 °C. Vaše pračka spotřebovává nejvíce energie v okamžiku, kdy ohřívá vodu.
Vyplatí se i šetřit vodou
V typické domácnosti tvoří teplá voda okolo 10 % vašeho účtu za energie. Rozhodně tak má smysl s ní šetřit, nehledě na to, že je to dobré i pro naši planetu. Hodně ušetříte tím, že se místo koupání budete sprchovat. Taková čtyřminutová sprcha je třikrát úspornější, než pokud si uděláte váš obvyklý koupací rituál ve vaně. Pokud máte tu možnost, nastavte si ohřev vody v bojleru na dopoledne nebo noc. Dá se tím tak využít případného dvoufázového tarifu, kdy je v určitých hodinách cena za elektřinu nižší.
zdroje: energy.nsw.gov, https://www.goodenergy.co.uk/, hornbach.cz