1. Výběr brambor

Prvním a nejdůležitějším krokem je vybrat ty správné brambory. Nabízí se několik varných typů.

  1. Typ A je vhodný na saláty – brambory jsou tuhé.
  2. Jako klasická příloha se nejvíce hodí varný typ B, který je univerzální.
  3. Existuje také varný typ C, jde o velmi moučné brambory s vysokým obsahem škrobu (ty se hodí třeba na kaši).

Pokud máte brambory obsahující velké množství škrobu, je vhodné vařit je vcelku se slupkou. Pokud je nakrájíte, vstřebají totiž více vody a pak se budou rozpadat a nebudou tak chutné.

VIDEO: Jaké jsou základní druhy brambor? Podívejte se!

Zdroj: Youtube

2. Studená voda

Čekání na to, než se voda v hrnci začne vařit, se může zdát jako věčnost. Jednoduchým řešením je předvařit vodu v rychlovarné konvici a poté jí brambory zalít. Tímto způsobem ale nedosáhnete perfektního výsledku. Brambory se vaří poměrně dlouho. Horká voda působí pouze zvenčí – okraj tedy měkne, zatímco uvnitř je hlíza stále tvrdá. Lepší je proto začít se studenou vodou.

3. Dostatek soli

Vodu na brambory byste vždy měli osolit, jinak budou nevýrazné. Osolit je uvařené moc nefunguje, jelikož sůl zůstane jen na povrchu. Proto je třeba do vody při vaření přidat soli opravdu dostatek. Nemusíte se bát zvolit větší množství – velká část totiž zůstane ve vodě a do brambor se nedostane.

4. Troška octa

Další ingrediencí, kterou můžete přidat, je ocet. Ten se postará o lepší konzistenci – na povrchu vytvoří takovou ochrannou vrstvu, díky které si brambory zachovají svůj tvar a nebudou se rozpadat. To je ideální zejména do salátů. Navíc ocet dodává typickou chuť, která se právě do salátu skvěle hodí. Ale pokud vám vadí kyselé tóny, pak stačí brambory před podáváním opláchnout.

Zajímavou alternativou je nálev z kyselých okurek. Pokud vám zbyde v prázdné sklenici, můžete ho dále využít. stačí ho přilít do vody. Má přitom hned několik funkcí. Díky kyselosti také brání rozpadání brambor. Navíc má výraznou chuť, nejde přitom jen o kyselost, ale i slanost – ve výsledku nemusíte přidávat tolik soli.

5. Doba vaření

Doba vaření brambor se značně liší dle toho, na jak velké kousky je nakrájíte. Pokud spěcháte, nakrájejte je na menší kostičky. V tom případě stačí 10–15 minut ve vroucí vodě. Hlízy vcelku se samozřejmě vaří o kus déle.

Abyste dosáhli toho nejlepšího výsledku, můžete brambory ještě nechat dojít v páře. Sceďte je a poté je nechte v hrnci – ten překryjte utěrkou či poklicí. Nahromaděná pára se postará o to, aby konzistence byla dokonalá. Stačí zhruba 10 minut, aby díky páře změkla i vnitřní část brambor. Zejména u větších kousků se totiž nestihne zcela dovařit. Díky páře se stanou krásně měkkými.

Zdroj: vlasta.cz, bhg.com, tastingtable.com, acouplecooks.com, allrecipes.com