Už zase jste omylem zabarvili bílé kousky prádla? Nebo jsou prostě vaše nedávno koupené bílé ponožky našedlé a vypadají zapraně? Existuje několik běžných domácích prostředků, které můžete efektivně použít k navrácení bílé barvy.

VIDEO: Jak vyprat špinavé ponožky? Podívejte se.

Zdroj: Youtube

1. Jedlá soda je jistota

Jedlá soda neboli soda bikarbona je skvělým pomocníkem nejen v kuchyni, ale i při domácím čištění díky vysoce účinným čisticím, antibakteriálním a bělicím účinkům.

Pro dosažení bělejšího výsledku stačí rozpustit 6 polévkových lžic jedlé sody v 5 litrech vody. Do tohoto roztoku pak namočte na několik hodin bílé prádlo. Prádlo poté vyperte běžným způsobem. Budete mile překvapeni bělejším výsledkem.

2. Bílý ocet dokáže divy

Ocet je univerzální surovina, která má dezinfekční a antibakteriální účinky, ale také schopnost navracet bělost prádla. Pro dosažení lepších výsledků při praní můžete do lavórku s vodou přidat jednu nebo dvě sklenky bílého octa a nechat prádlo přes noc namočené. Poté ho vyperte obvyklým způsobem. Výsledkem bude výrazně bělejší prádlo.

3. Aspirin nejen na bolest hlavy

Aspirin, známý především pro své analgetické účinky, může být skvělým pomocníkem i v domácnosti, konkrétně při bělení prádla. Díky vysokému obsahu kyseliny acetylsalicylové má aspirin silné bělicí a čisticí vlastnosti, proniká totiž hluboko do vláken tkaniny a dokáže odstranit nejen skvrny, ale také našedlý nebo nažloutlý odstín.

Pro použití jednoduše rozpusťte 5 tablet aspirinu ve vodě a prádlo v tomto roztoku nechte několik hodin namočené. Po namočení prádlo vyperte obvyklým způsobem. Výsledek by měl být oslnivě bílý, bez skvrn a nežádoucích odstínů.

Zdroj: vlasta.cz, irecept.czadbz.cz, iReceptář.cz

Související články