Profesionální bělení stojí u stomatologa pět až deset tisíc korun. Pokud na to máte, klidně do toho jděte, nicméně i odborníci varují před častým bělením. Zářivě bílé zuby, které vidíte na fotografiích celebrit, totiž nejsou přirozené. Naopak mírně zabarvené zuby dožluta jsou úplně běžné, zvláště v pozdním věku. Ovšem jestli přece jen toužíte po hezčí barvě nebo se chcete aspoň zbavit nehezkých skvrn, můžete zkusit domácí přírodní metody.

Zdroj: Youtube

Jedlá soda s peroxidem vodíku

Při bělení zubů se osvědčila pasta z jedlé sody s peroxidem vodníku. Jedlou sodu koupíte ve většině supermarketů a peroxid vodíku v lékárně nebo na internetu. Jak pastu vyrobit? Smíchejte jednu polévkovou lžíci se dvěma polévkovými lžícemi peroxidu vodíku a použijte jako zubní pastu. Nezapomeňte si ale pak ústa pořádně vypláchnout. Není to sice nebezpečné, ale cítit peroxid v puse není nic příjemného. Budete-li pastu používat pravidelně, podle jedné studie uvidíte výsledek už za šest týdnů.

Kokosový olej

Použití kokosového oleje je další způsob, jak si doma bělit zuby. Jde o starou indickou metodu, při níž asi dvacet minut kloktáte olej. Proč právě kokosový olej? Má spoustu mastných kyselin, mimo jiné kyselinu laurovou s antimikrobiálními vlastnostmi. Tahle metoda funguje s jakýmkoli olejem, ale nejčastěji se používá kokos, protože dobře chutná. Při pravidelném používání se začne rozpouštět zubní plak a zničí se bakterie nalepené na zubní sklovině. Po dvaceti minutách vyplivněte a zuby vyčistěte klasickou zubní pastou.

Jablečný ocet

Jablečný ocet má mnohé využití. Mimo jiné také bělí zuby. Můžete ho používat jako ústní vodu, kterou si připravíte tak, že smícháte 2 malé lžičky octa s asi 180 ml vody. Stačí pak asi třicet sekund kloktat. Pozor ale, jablečný ocet je kyselý, takže buďte opatrní, protože může způsobit bolest dásní, pokud jej budete mít v ústech moc dlouho.

Pomeranče, citrony a banánové slupky

Kromě toho, že pomeranče a banány dobře chutnají, můžete si je také natřít na zuby. Pomeranče i citrony obsahují D-limonen, což je citrusový terpen, a také kyselinu citronovou, které přirozeně bělí zuby. Když si je budete pravidelně natírat na zuby, už za pár týdnů uvidíte výrazné zesvětlení. Stejně efektivně fungují banánové slupky. Až tedy dojíte banán, slupku nevyhazujete, ale vnitřkem si masírujte asi pět minut zuby. Pozor, delší doba může zničit zubní sklovinu. Poté důkladně opláchněte. Jedna studie zjistila, že tahle metoda s pomocí citrusů je obzvláště účinná při odstraňování skvrn od čaje nebo kouření. Nejlepších výsledků prý dosahuje mandarinková kůra.

Černé uhlí

Černé uhlí je skvělý pomocník nejen při průjmu, ale také při mírném bělení zubů. Má totiž schopnost absorbovat a odstraňovat povrchové skvrny nebo usazeniny z jídla a pití. Přípravky s obsahem černého uhlí se dají koupit už hotové, ale jsou zbytečně drahé. Stačí si pořídit černé uhlí v lékárně za pár korun. Uhlí rozdrtíte v mističce, pak namočíte kartáček do vody a do uhlí a krouživými pohyby budete zuby čistit. Musíte být ale opatrní, protože uhlí má také abrazivní účinky. Nepřežeňte to, abyste nepoškodili sklovinu, pak by to mělo opačný efekt a zuby by vypadaly naopak žlutější.

Vitamin C

Jedna studie publikovaná v roce 2019 v International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) zjistila, že konzumace potravin s vysokým obsahem vitaminu C snižuje množství plaku na zubech, který způsobuje jejich žloutnutí. Nejefektivnější jsou ty potraviny, které obsahují papain a extrakt bromelain, zejména ananas a papája. Kromě aktivní snahy o bělení zubů se vyhýbejte činnostem, které zuby barví. Tedy omezte konzumaci kávy, černého čaje, nekuřte.

Zdroj: vlasta.cz, starsinsider.com, healthline.com, medicalnewstoday.com

Související články