Jak ale vybrat tu nejlepší, když nabídka na trhu je široká? Jaké parametry zohlednit a podle čeho se rozhodnout? Navíc asi tušíte, že vaše děťátko nebude jezdit ještě v deseti letech ve vajíčku, ve kterém jste si ho přivezli domů z porodnice. Takže kdy je čas koupit další model? Otázky, samé otázky. Ale my na ně známe odpovědi.
Jaké zásadní parametry při výběru autosedačky zohlednit?
Důležité je dbát jak na bezpečí, tak na pohodlí. Ptát se odborníků nejen na certifikáty a standardy, ale řešit i kvalitu materiálu. Je možné, že autem pojedete s děťátkem jen občas k lékaři, ale také jste možná velcí cestovatelé nebo jezdíte pravidelně za rodinou, a najezdíte tak měsíčně stovky až tisíce kilometrů.
- Bezpečnostní standardy: Většina autosedaček splňuje bezpečnostní standard ECE R44/04 (případně ECE R44/03), což zjistíte podle oranžového štítku na konstrukci a na něm vyčtete, jak se sedačka upevňuje a pro jak velké dítě je vhodná.
- Novější autosedačky splňují normu i-Size (R129) platnou od července 2013. Standardy ECE R44 i i-Size nyní platí současně, ale do budoucna bude jediným platným standardem i-Size. Ta mimo jiné říká, že až do 15 měsíců musí dítě jezdit proti směru jízdy.
- Dokud je to možné, a odborníci na bezpečnost radí minimálně do 4 let, mělo by dítě jezdit proti směru jízdy na zadním sedadle. Tak je v případě kolize děťátko chráněno celé.
- A pozor, opravdu důrazně je doporučováno koupit autosedačku vždy novou. Jedině tak máte jistotu, že není nijak, např. mechanicky, poškozená a vaše dítě ochrání. A po případné autonehodě, i když se jedná „jen“ o ťuknutí, autosedačku vyměňte.
- Váha a výška dítěte: Autosedačky se dělí do pěti základních kategorií podle váhy dítěte, ale existují i tzv. rostoucí. Váha dítěte je základní parametr, ale důležité je brát v potaz i výšku dítěte. Může tedy váhou ještě „patřit“ do nižší kategorie, ale pokud mu hlava přesahuje opěrku nebo mu vyčnívají nohy ze sedačky, je čas na změnu. Základní kategorie: 0 (0–10 kg), 0+ (0–13 kg), I (9–18 kg), II (15–25 kg), III (22–36 kg)
- Vždy se vyplatí sedačku zkoušet s dítětem, abyste měli jistotu, že není příliš těsná apod. Pokud zvažujete autosedačku s tzv. pultíkem, určitě se vyplatí zvážit i temperament dítěte, protože pultík může být vnímán jako omezující prvek.
- Bez sedačky může dítě jezdit až ve chvíli, kdy váží minimálně 36 kg nebo měří více než 150 cm.
- Životnost sedačky: Veškeré materiály, ze kterých jsou sedačky vyrobené, podléhají jak opotřebení, tak změnám teploty či míře UV záření. Výrobce vždy uvádí životnost u návodu, rozhodně se o tuto informaci zajímejte.
- Kompatibilita s vaším automobilem: Autosedačky označené na zkušební značce jako Universal pasují do všech vozů. Ne každé auto však umožňuje tzv. ISOFIX, což je mezinárodní standard ukotvení dětských autosedaček, kdy je sedačka spojena s autem pevně a díky pásům.
- Kam sedačku v autě umístit? Nejbezpečnější místo je vzadu za spolujezdcem. Pokud plánujete mít vajíčko s nejmenším děťátkem vedle sebe na sedadle spolujezdce, musí být u tohoto sedadla deaktivovaný airbag.
Co k sedačce ještě přikoupit?
- Zpětné zrcátko, díky kterému na dítě uvidíte, i když sedí zády k vám (přes zpětné zrcátko u řidiče).
- Výměnné potahy (kvůli znečištění i propocení) či podložku.
- Clonu proti slunečnímu záření, která zároveň chrání i před případnými úlomky, když dojde k autonehodě.
Zdroj: vlasta.cz, nhs.uk, Consumer Reports, John Lewis & Partners