Pokud žijete v rodinném domě, můžete zvážit možnost krbu, pece nebo klasických kamen. Ono takové skutečné teplo je totiž něco úplně jiného než podlahové vytápění či elektrické topení. Co když ale bydlíte v bytě? I to má řešení. Přinášíme skvělé tipy.

Jaký krb vybrat?

Jakmile jednou zakusíte teplo a atmosféru krbu, nebudete se ho chtít vzdát. Krb v domácnosti má totiž mnoho výhod. A je jedno, zda se jedná o tradiční, či elektrický model, nebo moderní krbovou vložku. Každý má to svoje. Zatímco krb na dřevo je pro mnohé domácnosti klasickým a nadčasovým prvkem, moderní elektrické krby a krbové vložky mohou instalaci ve vašem domě usnadnit a zlevnit. Potřebují méně větrání a nevyžadují komín, což je něco, co mnoho moderních domů nemá.

Zdroj: Youtube

5 důvodů, proč byste měli mít doma krb:

Útulný a teplý domov

Bez ohledu na to, jak dobrý je váš topný systém, budou ve vašem domě místa s průvanem. Obvykle se tyto zóny nacházejí v ložnicích, ale průvan může být i v obývacím pokoji. Krbová kamna v ložnici nebo v obývacím pokoji vám poskytnou dodatečné teplo, které potřebujete k tomu, aby byl váš domov útulný a pohodlný, aniž by se zvýšil váš účet za vytápění.

Energetická účinnost

Energetická účinnost a vůbec udržení nízkých nákladů na vytápění jsou v dnešní době na prvním místě zájmu každého majitele domu. Víme všichni, jak náklady na energie raketově rostou. Krb v ložnici a v hlavní obytné části domu může udržet vaše účty za energie na přijatelné úrovni. Takové uspořádání poskytuje potřebné životní teplo, které nezatěžuje váš topný systém.

Krásný designový prvek 

Teplý a příjemný oheň v krbu v obývacím pokoji, jídelně nebo rodinném pokoji vyvolává touhu lidí se v této místnosti shromažďovat. Při návštěvě budou vaši hosté přirozeně tíhnout k praskajícímu ohni, zejména v období svátků. Sálající teplo z kamen či krbu je jednou z věcí, které jsou synonymem zimního období. Krb je fantastickým dekorativním prvkem, který z vašeho obytného prostoru udělá útulné a relaxační místo, kde ze sebe můžete setřást stres z celého dne a strávit čas s lidmi, které máte rádi.

Využití starého dřeva

Pokud máte kamna nebo krb na dřevo, pak můžete využít všechno staré dřevo, které se vám nevyužité válí kolem domu. Je dobré ho urovnat někde v dosahu, protože pokud by došlo k výpadku proudu nebo k nějaké jiné mimořádné události, můžete mít stále teplo a také budete moci vařit. Pokud žijete v oblasti, která není přímo ve městě, je to skvělá strategie pro přežití, když na několik dní vypadne proud.

Venkovní oheň

Pokud si chcete užívat venkovních prostor, pak je krb na terase či zahradě skvělou volbou. Za chladných rán můžete sedět venku s kávou a užívat si oblohu, aniž by vám byla zima. Venku můžete pořádat také party a večírky, a co na tom, že na zemi leží sníh?

Čištění krbu

Krb může dokonce zvýšit hodnotu vašeho domu, kdybyste někdy uvažovali o jeho prodeji. Jediným nedostatkem, který je s vlastnictvím krbu spojen, je komín. Chcete-li svůj domov uchránit před komínovým zápachem tvořeným kreozotem a nečistotami, je třeba komín udržovat a čistit. Nejlepší je najít si na čištění odborníka.

Elektrický krb 

Bydlíte v paneláku, a přesto byste si rádi pořídili krb? Řešením je tzv. falešný krb. Výhodou takového krbu je, že kolem něj nebude nepořádek. Zatímco u klasického krbu musíte počítat se zásobou dřeva, u falešného jste od toho oproštěni. Elektrický krb lze využívat po celý rok.

Jak na falešný krb

Pokud se rozhodnete pro falešný krb, promyslete si, kam jej umístit. Bude potřeba mít kolem něj dostatek místa, aby vynikl. Někomu může přijít zbytečný, protože vlastně neplní svůj účel. Ale budete překvapeni, jak dokáže zútulnit byt a dodat prostoru neuvěřitelně příjemnou atmosféru. O romantických večerech při svíčkách nemluvě. Hodí se do moderních i rustikálních interiérů.

Falešný krb na biolíh

První možností je krb na biolíh, někdy také nazývaný ethanolový krb či biokrb. A jak takový krb funguje? Hlavním pohonem je biolíh, který při spalování nevytváří saze, popel ani kouř. Když hoří, do vzduchu se uvolňuje oxid uhličitý a vodní páry, které nejsou škodlivé. Pamatujte, že by biolíh neměl zapáchat, vybírejte pouze kvalitní palivo. Také se doporučuje krátce a často větrat. 

Krby se vyrábějí v celé řadě rozměrů od nejmenších až po ty do velkých obýváků. Můžete ho dokonce zavěsit na zeď či do prostoru, postavit na zem, na stolek či poličku nebo ho zabudovat do výklenku či skříňky. Pro dokonalou atmosféru si ke krbu můžete dokoupit různé doplňky, jako jsou například keramická polínka imitující dřevo.

Falešný krb na elektriku

Elektrický krb vytváří dokonalou iluzi plamenů. Jejich intenzitu a velikost snadno regulujete. Vybírat můžete z celé řady klasických i moderních designů, od volně stojících až po zavěšené. Oproti krbu na biolíh má navíc dvě výhody. Tou první je jednodušší používání, tou druhou pak snadná údržba. Falešný krb na elektriku zapojíte do zásuvky a jednou za čas otřete prach, případně vyleštíte sklo.

Svíčky pro domácí harmonii

Poslední alternativou jsou svíčky. Sehnat se dají různé tvary a velikosti. Plamen a vůně mají vliv na naši náladu a emoce. Vůně nás dokáže uvolnit, odbourat stres nebo odnést daleko do našich vzpomínek. Třeba skořice nám vždy dokáže navodit atmosféru Vánoc, anebo vůně borovice vzpomínku na letní tábor. Některé vůně si spojujeme s domovem, jiné s exotikou a cestováním. Svíčky s vůní nebo aroma lampičky zkrátka dokážou také velké věci.

Zdroj: vlasta.cz verticalchimney.com

Související články