Před výběrem nového si jako první stanovte, kolik můžete/chcete investovat. To vám usnadní vybírání, především když budete ideální kousek hledat na internetu. Ale také v obchodních domech s nábytkem budete mít jasněji. Můžete to propojit, nejdřív si lustr, který jste viděli naživo a byl předražený, vyfotit a pak hledat levnější variantu v e-shopu.

Zdroj: Youtube

Levnější jsou plastové lustry. Pokud často měníte styl, vyplatí se. Mají trochu nižší životnost, protože plast mívá tendenci měnit tvar a barvu. Naopak sklo je věčné. Když si vyberete nadčasový kousek, například kulatý či půlkulatý tvar, plus průhlednou, poloprůhlednou nebo bílou variantu, nebude krást pozornost žádnému stylu, který vytvoříte.

Co se týče údržby, na sklo stačí prachovka. Vyrábějí se i teleskopické, které dosáhnou až ke stropu. My doma jsme spíš menšího vzrůstu, ale pokud máte v rodině dlouhány, pohlídejte si zavěšení lustru. Drncat do něj hlavou není příjemné. Jako měřítko berte horní rám dveří. Těmi projde většina lidí bez úrazu.

Lustr míval své místo uprostřed stropu, aby rovnoměrně osvítil celou místnost. Dnes už od něj chceme víc, a tak si ho klidně nechte instalovat dál od okna, aby vytvořil světlou oddělenou oázu v tmavším místě pokoje. Nebo nad konferenční stůl u sedačky, která stojí zády ke zdi. K lustru přidejte pár stojacích lamp.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články