Není nad to, lehnout si večer do voňavé, čisté postele. Povlečení proto pravidelně pereme, a jakmile se na něm objeví žmolky nebo trhlinka, ihned ho měníme za nové. Ale co jejich výplň? O peřiny a polštáře se totiž většinou tak dobře nestaráme, prostě je jen překryjeme čistým povlakem a hotovo. Asi vás nepřekvapí, že to není zrovna ideální postup… Jak poznat, že je čas na výměnu starých polštářů? Jednoduše! Stačí vám na to 30 vteřin vašeho času. Udělejte si s námi jednoduchý test.

30vteřinový test: Jak na to?

Vezměte si starý polštář a v polovině ho ohněte. Vrátil se do půl minuty zpět do původního tvaru? Pokud ne, berte to jako jasný signál. Je načase se podívat po novém.

Zdroj: Youtube

Kvalita výplně

Polštáře jsou klíčové pro podporu krku a hlavy během spánku. Materiál výplně časem přirozeně ztrácí svůj původní objem a kvalitu, což následně ovlivňuje nejen váš spánek, ale i stav krční páteře a zad. Test nám dává rychlý pohled na stav výplně.

Náš tip: Pokud spíte raději na boku, pořiďte si vyšší polštář, který bude udržovat vaši hlavu ve vodorovné pozici, podpoříte tím krční páteř. Při spaní na zádech je zase ideální polštář s o něco nižší výškou, který udržuje páteř s hlavou v rovné linii.

Hygienické nároky

Krom toho, že polštáře slouží k pohodlnému spánku, měly by také splňovat hygienické standardy. Nejde jen o to, že mohou být špinavé a zažloutlé zvenku. Během spánku totiž dochází k přirozenému pocení lidského těla, a tak vaše ložní prádlo může přes noc absorbovat až několik decilitrů potu, spolu se šupinkami odumřelé kůže. Tato kombinace vytváří ideální prostředí pro roztoče, které si v polštáři pěstovat pravděpodobně nepřejete. Roztoče lze sice dočasně eliminovat, ale jejich těla a výkaly zůstávají i v důkladně vypraných, promrzlých nebo jinak ošetřených polštářích nadále.

Jak o ně pečovat?

Při péči o polštáře bychom se tedy neměli zaměřovat pouze na čistotu jejich povrchu, ale především na udržování hygienických podmínek vnitřní části polštáře. Každý polštář by se měl prát alespoň jednou za půl roku při optimální teplotě 60 °C, při které dochází k potřebnému zbavení se nečistot a likvidaci mikroorganismů. I tak je ale dobré po uplynutí několika let starý polštář nekompromisně odstranit a investovat do nového.

Nové polštáře a deky mohou být finančně náročné, ale investice do kvalitního spánku stojí za to. Můžete je obměňovat postupně nebo si například přát nové od Ježíška.

Co s polštáři, které testem neprojdou?

Pokud váš polštář nezvládl 30vteřinový test, je čas přemýšlet o výměně. Polštáře by měly poskytovat optimální oporu, a pokud selžou, je načase je dát pryč z postele. Ale i když váš polštář neuspěje v testu, nemusíte ho hned zahodit. Může sloužit jako dekorativní prvek na gauči nebo podpora pro nohy při odpočinku.

Zdroj: vlasta.cz countryliving.com nypost.com

Související články