Toužíte po elegantním stromečku, který zkrášlí váš domov a vydrží až do Nového roku? Podívejte se na náš článek, poskytneme vám rady ohledně optimálního času nákupu, výběru ideálního druhu stromečku a poradíme vám, jak ho udržet co nejdéle v kondici.

Koupě v pravý čas

Vánoční stromečky jsou obvykle v prodeji už od konce listopadu, ale nejlepší čas na jejich pořízení to opravdu není. Pokud si stromek koupíte příliš brzy, riskujete, že do Štědrého dne bude už značně opadaný. Ale problém může nastat i v opačném případě, jestliže budete s koupí čekat až do poslední chvíle, budete mít velice omezený výběr a ten pravý stromek nemusíte vůbec najít.

Zdroj: Youtube

Ideální datum? 3. prosinec

Stromek má po umístění do bytu průměrnou životnost okolo čtyř až pěti týdnů. Proto je nejoptimálnějším dnem na koupi 3. prosinec. Stromek pak můžete s klidem ozdobit a vánoční atmosféru vám doma zvládne dělat až do počátku ledna. Samozřejmě, jestliže si jej pořídíte několik dní před nebo po uvedeném termínu, nebude to mít nijak zásadní dopad.

Jak prodloužit jeho životnost?

Životnost stromku je bohužel časově omezená, ale můžete ji značně prodloužit tím, jak se o něj budete starat. Důležité je najít správné místo pro jeho umístění. Vánoční stromek hlavně nedávejte do vytopené místnosti hned po nákupu! Raději ho nechte chvíli v chladu, na balkoně nebo terase. Zpočátku je ideální udržovat ho v teplotě okolo nuly. Stromek by si měl na teplo zvykat postupně. Z balkonu ho můžete umístit do nejchladnější místnosti, až se postupně dostanete do cílového obýváku. Vždy je také lepší nechat větve během této doby volně svázané, díky tomu budou později lépe držet tvar i po ozdobení.

Dopřejte mu vodu

Stejně jako ostatním rostlinám, vánočnímu stromku prospívá voda. Ořízněte spodní část kůry a postavte stromek do nádoby s tekutinou. Při upevňování stromku se snažte být kreativní. Můžete ho zabezpečit klasicky pomocí stojánku nebo jej například upevnit pomocí kamínků. Každopádně si ohlídejte, aby stál vždy rovně, v opačném případě by mohlo lehce dojít k jeho pádu.

Smrk, jedle, nebo borovice?

Mezi vánočními stromky je jasnou královnou jedle. Její lesklé tmavozelené jehličí je velice odolné a doma vám vydrží ze všech nejdéle. I přes to, že nemá tak hustou korunu jako smrk, působí velice elegantně a svátečně.

Dalším odolným druhem, který vám dlouho vydrží, je borovice. Na trhu existuje několik jejích variant, nejčastěji se setkáte s borovicí lesní, černou a kavkazskou. Borovice je charakteristická svými dlouhými jehlicemi, které často vyrůstají v párech.

Přestože doma vydrží smrky nejkratší dobu, jsou velice oblíbené. Fotogenický a hustý stromek přináší totiž krásnou vánoční atmosféru. Bohužel, jeho větvičky brzy vysychají a opadávají. Proto si v případě jeho koupě dejte pozor, do jakých prostor ho instalujete, určitě doporučujeme vyvarovat se koberců a podobných krytin, ze kterých se vám budou jehličky špatně dostávat.

Zdroj: vlasta.cz 24 Tips for Choosing the Perfect Christmas Tree (thespruce.com) How to choose a Christmas tree that perfectly fits your home | (homesandgardens.com)

Související články