Věštění z karet je starověkým uměním, které mnoho žen fascinuje a inspiruje. Vybrat správné karty a používat je s důvěrou a citlivostí může být pro začátečníky zpočátku náročné. Probereme si tedy společně různé druhy karet, jejich rozdíly a jak je používat k věštění.

VIDEO: Znáte Lenormand karty? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Tarotové karty

Tarotové karty jsou nejznámějším a nejrozšířenějším druhem karet používaných k věštění. Sestávají ze 78 karet rozdělených do dvou skupin: Velké a Malé arkány.

Velká arkána obsahuje 22 karet, které reprezentují životní archetypy a důležité události. Zároveň zde naleznete dvanáct symbolů jednotlivých znamení zvěrokruhu. Jednoduše řečeno, tyto karty nám ukazují situace, na jejichž prahu můžeme v budoucnu stát.

Malá arkána se pak skládá z 56 karet, které se zaměřují na každodenní situace a naše pocity kolem nich. Obsahuje také karty figur (král, královna, princezna, rytíř), jež představují konkrétní osoby kolem vás, případně přímo vaši osobu. Všechny karty Malé arkány jsou rozděleny do čtyř barev – meče, poháry, disky a hole. Co symbolizují?

Karty pohárů jsou jednou z klíčových skupin v tarotovém souboru a mají hluboký význam v oblasti emocí a citů. Každá karta z této skupiny nese své vlastní poselství a symboliku, která může poskytnout cenné vodítko při věštění.

Jsou spojeny se vztahy a prožitky. Každá karta v této skupině nese svůj jedinečný význam, od radosti a naděje až po zklamání a smutek. Obecně se jim ale připisuje pozitivní vliv, zvláště pak ptáme-li se na lásku.

Karty holí jsou spojeny s prvkem ohně a nesou v sobě energii, vášeň a sílu. Představují dynamiku a rychlost a jsou často spojovány s úspěchem a pracovitostí. Pokud se v otázce týkající se pracovních záležitostí objevují karty holí, naznačuje to pozitivní vývoj a úspěch v dané oblasti.

V kontextu lásky symbolizují karty holí vášeň a zábavu a naznačují, že vztah bude plný energie a vzrušení, přičemž může připomínat pověstnou italskou romantiku. Je však důležité brát v úvahu celkový kontext a další karty v rozložení, aby byl výklad co nejkomplexnější.

Karty pentaklů jsou spojeny s prvkem země a symbolizují peníze, finance, bohatství a stabilitu. Tyto karty přinášejí pocit zabezpečení, rodinné pohody a klidného spánku.

Pokud se pentakly často objevují ve výkladu týkajícím se lásky, naznačuje to solidní a vážný vztah, avšak může být i trochu monotónní. V oblasti peněz naopak přinášejí hojnost.

Naopak karty mečů, spojené s prvkem vzduchu, představují sílu, pokrok a energii směřující dopředu. I když mohou symbolizovat neshody a konflikty, zejména v oblasti mezilidských vztahů, ve výkladu ohledně kariéry mohou naznačovat rychlý pokrok a aktivitu.

Lenormand karty

Lenormand karty jsou založeny na karetním systému vytvořeném Madame Lenormand, francouzskou věštkyní 19. století. Tento druh karet obsahuje 36 karet s jednoduchými a konkrétními obrázky, které se zaměřují na každodenní životní situace. Lenormand karty jsou ideální pro praktické otázky a přímé odpovědi na současnost nebo blízkou budoucnost.

Orakulum karty

Orakulum karty jsou širokým termínem zahrnujícím různé typy karet, jako jsou andělské karty, karty víl či elementů a mnoho dalších. Často se zaměřují na duchovní aspekty života a mohou poskytovat inspiraci a vedení v každodenním životě. Nedávají si za cíl určovat budoucnost, spíše přispějí radou a afirmací pro lepší den.

Cikánské karty

Věštění z cikánských karet je tradiční praxí, která vychází z bohatého dědictví romské kultury. Tyto karty mají obvykle výrazné a barvitě ilustrované obrázky, každý s vlastním významem a symbolikou.

Věštkyně či věštec často pracuje s intuicí a osobním vnímáním, aby interpretoval jednotlivé karty a jejich vztahy v rozložení. Věštění z cikánských karet je často zaměřeno na otázky týkající se lásky, práce, rodiny nebo budoucnosti.

Význam karet i samotný příběh lze často odečíst i z ilustrací přímo na tažené kartě. Spíše jde ovšem o váš osobní pocit, který z kombinace karet máte.

Jaké karty si vybrat?

Při výběru karet k věštění je klíčové poslouchat svou intuici. Doporučuje se zvolit karty, které vás oslovují a se kterými máte osobní spojení. Lepší než objednávka na internetu může být tedy návštěva obchodu. Vezměte karty do ruky, prohlédněte si je a následujte svou intuici. Podobně jako hůlka ve filmech o Harrym Potterovi, i karty si čarodějku prý vyberou sami.

Zdroj: tarot.com, vestirna.com, labyrinthos.co, eugenika.cz

Související články