Než se pustíme do akce s cibulí, naučte se pár tipů, které zabrání připalování jídla na grilu a tím čištění zjednoduší. Prvním trikem je vytváření menších porcí. Když se uvaří rychleji, nebudou vytvářet napečeniny. Platí to především pro maso.
U ryb se nestyďte používat speciální spínací kleště. Ochrání mřížku grilu a taky vám na ní nezůstane křupavá kůžička. Jemné rybí maso si lépe udrží tvar. Používejte formy na tvarování mletého masa, například na hamburgery. Stejné porce se rychleji propečou a lépe hlídají.
Video: Inspirujte se, jak gril bezpečně připravit na akci. Podívejte se na video!
Kdo maže, ten se raduje
Podobně jako u pánve nechte mřížku grilu pořádně rozpálit a potom ji naimpregnujte. Známí šéfkuchaři používají kůži ze slaniny. Nezříkejte se ani oleje. Obyčejného, třeba slunečnicového nebo řepkového, olivového ve virgin kvalitě je škoda. Potřete gril silikonovou mašlovačkou, která zvládne teplotu do 220 stupňů. Šikovný je také olej ve spreji.
Na teplotě záleží
Suroviny z ledničky vyndejte minimálně půl hodiny před akcí, aby získaly pokojovou teplotu. Zkrátí se tím doba pobytu na grilu. U masa navíc zabráníte tomu, aby pouštělo šťávu. Méně se ušpiní mřížka, ale také přispějete k super chuti, protože maso nebude suché ani spálené. Použijte trik a nechte ho ještě dojít pár minut pod zakrytým talířem nebo v alobalu.
Dochucování
My Češi jsme mistři marinád. Kvalitní maso však často žádnou berličku nepotřebuje, jen sůl a třeba trochu pepře. A udělat například zajímavý studený dip k již hotovému pokrmu. Zatímco marináda se hodně připéká, čisté maso ne. Dejte mu na mřížce čas, když je hotové na povrchu, samo se pustí, není třeba ho násilím odtrhávat. Zbytky po grilování se pak odstraní snadno.
Čistič z kuchyně
Gril po pečení nenechávejte dlouho stát. Pro přírodní očistu je nejlepší, když je mřížka horká. Přineste si velkou cibuli. Rozkrojte ji a řeznou plochu ještě mělce pokrájejte do mřížky, aby pustila hodně šťávy. Cibuli vezměte buď rukou v chňapce, nebo jestli nechcete riskovat ušpinění, napíchněte ji na vidličku či grilovací vidlici.
Vůně cibule
Cibulí vydrhněte mřížku, otočte ji na druhou stranu a opakujte. Kyselina rozpustí zbytky a uvolní je, navíc působí proti pachu spáleniny. Nečistotu setřete houbičkou nebo hadříkem. Někdy je třeba udělat očistu dvakrát. Ale dá se použít i během grilování, když je delší a jídlo už se příliš připaluje. Cibuli není třeba vyhazovat, jen použitou část odkrojit. Můžete ještě vylepšit výsledek půlkou citronu, který zažene štiplavou vůni a má bělicí efekt.
Okoukáno od profíků
- Žádný šéfkuchař by nepoužil špinavý gril. Proto než zapálíte oheň, zkontrolujte, zda je mřížka opravdu bez napečenin.
- Drátěné kartáče fungují, ale nejsou bezpečné. Podle profíků stejně funguje alobal zmačkaný do kuličky.
- Nepřilnavost grilu posílí brambora. Když je polorozpálený, potřete povrch rozkrojenou bramborou. Škrob vytvoří ochrannou vrstvu.
Zdroj: vlasta.cz, homesandgardens.com, youtube.com