Aby se kožené potahy nepoškodily a pořád vypadaly jako nové, naučte se, jak často je čistit, jak je čistit a čím. Všechny součásti procesu mají svůj význam. Vyberte si také podle toho, jak doma pohovku využíváte.

Zdroj: Youtube

Rande jednou týdně

Kůže patří mezi přírodní materiály, kterým svědčí aktivita. Tím, že na sedačce často sedáváte, ji nepoškozujete, ale naopak, udržuje ji to pružnou. Samozřejmě jsou místa, která tolik dotyků nemají, dokonce se na ně práší, třeba opěradla. Přiberte pohovku do každotýdenního úklidu. Utřete ji nasucho mikrovláknovou utěrkou nebo vysajte na nízký výkon.

Nehody řešte hned

Vylitý džus nebo jinou skvrnu na pohovce berte jako signál k okamžitému řešení. Rychle odsajte tekutinu, ať se nevpije a nerozlije do šířky. Naštěstí kůže je odolnější než třeba textilní materiál. Na louži přiložte hromadu papírových utěrek nebo suchý mikrovláknový hadřík. Tekutinu stírejte, nevtírejte do kůže. V misce smíchejte destilku a bílý ocet půl na půl. Namočte hadřík, hodně ho vyždímejte a skvrnu vyčistěte. Potom vytřete dosucha. Tento způsob platí na většinu skvrn. Pokud se nepovede dokonalé čištění napoprvé, po zaschnutí ho zopakujte.

Ohleduplné mytí

Podle stáří a využívání pohovky si naplánujte mytí jednou za 6–12 měsíců. Připravte si k tomu destilovanou vodu, 3 větší mikrovláknové hadříky, přírodní saponát (například FeelEco, Frosch, Jelen). Do větší misky nebo kbelíku dejte 1–2 litry vody a pár kapek saponátu. Hadřík namočte a pořádně vyždímejte, u čištění pohovky neplatí, že co je mokré, to je čisté. Poctivě otřete povrch. Druhý hadřík namočte do destilované vody, opět vyždímejte a setřete zbytky saponátu. Do třetice suchým hadříkem povrch vysušte.

Znovu v kondici

Kondicionér dodá koženému materiálu vláčnost, lesk a ochranu. Speciální produkt se dá koupit, například v hobby marketu, ale snadno si ho doma vyrobíte. Než se však pustíte do práce, vyzkoušejte na menším kousku potahu na méně viditelném místě, jestli kondicionér nedělá skvrny. Přeď použitím je ideální pohovku vyluxovat, nejlépe s nástavcem, který má jemné štětinky. Tak zmizí prach, který by se vetřel do kůže. Kondicionér vznikne smícháním deci olivového oleje, dvou lžic kokosového oleje a pár kapek saponátu. Vznikne kašička, kterou vlhkým mikrovláknovým hadříkem krouživými pohyby rozetřete do tenka. Nechte působit 15 minut a vyleštíte suchým hadříkem.

Čemu se vyhnout

  1. Přílišnému namáčení kůže. Protože je pórovitá, nabobtná. Při vysychání může změnit barvu, a dokonce praskat.
  2. Parnímu čištění kůže. Horko rozpustí přirozené tukové látky v kůži, vyplaví se na povrch. Materiál potom rychleji stárne.
  3. Univerzálním čistidlům. Jsou příliš agresivní, obzvlášť ty s alkoholem. Kůži narušuje také čpavek, bělidla a čisticí krémy s abrazivními složkami.

Zdroj: vlasta.cz, marthastewart.com, youtube.com

Související články