Základem správné péče o ledničku je určitě pravidelná údržba. Ta je nezbytná i pro to, aby spotřebič fungoval efektivně. Součástí této údržby je také pravidelné čištění, které maximalizuje průtok vzduchu a zabraňuje rovněž rychlému kažení potravin a nápojů. Díky této údržbě je možné lednici udržet v provozuschopném stavu mnoho let.

Jak často se má lednice čistit?

Pravidelné čištění lednice je důležité nejenom z hygienických důvodů, ale také kvůli její efektivitě. „Přeplněná lednice může vést ke snížení energetické účinnosti, špatnému proudění vzduchu a také ke zkažení zapomenutých potravin, které poté mohou způsobit nepříjemný zápach,“ říká Kathy Cohoon, ředitelka operací společnosti Two Maids. „Abyste udrželi pachy a bakterie na uzdě, snažte se lednici čistit jednou týdně. Kontrolujte také pravidelně zapomenuté zbytky a potraviny s prošlým datem spotřeby.“

Zdroj: Youtube

Co vše potřebujete pro správné vyčištění?

  • Hadřík z mikrovlákna 
  • Houbička
  • Jedlá soda
  • Bílý ocet
  • Lahvička s rozprašovačem
  • Starý zubní kartáček
  • Přírodní prostředek na nádobí
  • Vatové tampony

Jak na správné čištění?

Každý týden proveďte běžné čištění chladničky. Tím zajistíte, že se v ní nebudou hromadit skvrny nebo pachy, hodně si tím usnadníte hlubší čištění, na které přijde čas později.

  1. Vyndejte všechno jídlo a pití.
  2. Pomocí hadříku z mikrovlákna setřete z vnitřního prostoru všechny drobky a kousky.
  3. Udělejte si pastu z jedlé sody a bílého octa v poměru 1:1.
  4. Pastu naneste na případné skvrny a nechte ji působit asi pět minut.
  5. Skvrny setřete vlhkou houbičkou.
  6. V misce smíchejte horkou vodu s několika kapkami prostředku na mytí nádobí.
  7. Namočte čistou houbičku do roztoku a otřete všechny police a vnitřní prostor ledničky.
  8. Zbytky prostředku na nádobí odstraníte vlhkým hadříkem, kterým pak celou ledničku utřete do sucha.
  9. Otřete i vnější část ledničky vhodným čisticím prostředkem, nezapomeňte na dezinfekci madla dveří.

Hloubkové čištění ledničky

I takovou péči si vaše lednice zaslouží. Je časově náročnější, ale zase je potřeba ji udělat zhruba jednou za tři měsíce.

  1. Vyndejte z ní všechny potraviny. Pokud máte nějaké, které se rychle kazí, přesuňte je například do sklepa. Při odstraňování nezapomeňte zkontrolovat, zda se v nich nenachází plíseň či nejsou prošlé. Jakmile je lednička prázdná, vyndejte z ní všechny police a zásuvky.
  2. V kbelíku smíchejte roztok přípravku na nádobí a teplé vody. Namočte do něj houbičku a drhněte všechny strany zásuvek a polic. Opláchněte přihrádky pod tekoucí vodou a vše osušte utěrkou.
  3. V lahvi s rozprašovačem smíchejte bílý ocet s vodou v poměru 1:1. Vystříkejte celou lednici a nechte roztok několik minut působit, poté ji vytřete hadříkem. Nezapomeňte také postříkat vestavěné boční zásuvky a všechny drážky. Jakmile roztok přestane působit, použijte starý zubní kartáček a lednici vydrhněte. K odstranění čisticího roztoku využijte vlhkou houbičku. Nakonec vytřete lednici dosucha hadříkem a vraťte do ní všechny police a zásuvky.
  4. Než budete čistit vnější povrch lednice, je vhodné si pročíst její návod k použití, jednotlivé metody a pokyny se mohou lišit. Dobrým pravidlem je, že na jakýkoli exteriér je vhodná teplá voda a trocha prostředku na nádobí. Pokud zůstanou šmouhy, postříkejte lednici roztokem s vodou a octem v poměru 1:1. Tentokrát vše vyčistěte papírovou utěrkou.
  5. Těsnění ledničky je hodně náchylné na usazování nečistot, jeho pravidelná údržba pomáhá zachovat těsnost spotřebiče. Na čištění použijte roztok z vody a bílého octa v poměru 1:1. Do roztoku namočte vatový tampon a přejeďte jím po švu těsnění. Postup opakujte, dokud není čisté, pak ho vysušte hadříkem z mikrovlákna.
  6. Tady je klíčové si přečíst v návodu, jak přesně čistit cívky. Tento krok obvykle stačí provést jednou ročně. „Cívky zaručují udržování nastavené teploty v ledničce,“ říká Parnell. „Znečištěné cívky by mohly vést k nadměrné zátěži ledničky, což by mohlo způsobit klidně i o pár desítek korun vyšší účet za elektřinu. Navíc to snižuje její životnost.
  7. Odpojte ledničku ze zásuvky a odsuňte ji od zdi. „Pod lednicí vyluxujte nebo zameťte,“ říká Cohoon. Podlahu vytřete mopem navlhčeným universálním čisticím prostředkem a poté vytřete dosucha. Vraťte ledničku na původní místo a znovu ji zapojte do zásuvky.
  8. Pokud máte vše vyčištěno, můžete postupně do ledničky vrátit vše, co jste původně vyndali. Zamyslete se nad organizací potravin. Jídlo a pití, které má před expirací, dejte dopředu, abyste na něj nezapomněli.

Jak se zbavit zápachu?

Pokud i po vyčištění v lednici přetrvává zápach, existuje spolehlivý způsob, jak se ho zbavit. „Stačí k tomu mít jedlou sodu a dřevěné uhlí. Misku s jedlou sodou a kouskem dřevěného uhlí dejte do zadní části chladničky. Tato kombinace vystaví pachům stopku. 

Tři poslední rady, jak udržet ledničku čistou

  1. Jakmile se v lednici něco rozlije, okamžitě to utřete.
  2. Během doplňování lednice vyhoďte všechny prošlé potraviny.
  3. Vždy, když doplňujete zásoby, věnujte pozornost všem místům, která je třeba vyčistit.

Zdroj: Vlasta.cz, MarthaStewart

Související články