Výrobci myček doporučují čištění jednou za měsíc, ale kdo by si to pamatoval. Sice by bylo snadné naplánovat to třeba vždycky na první den v měsíci, abyste začínali s čistým štítem, ale dodržet už to tak snadné není. Třeba když to vyjde na střed pracovního týdne, kdy máte úplně jiné starosti.

VIDEO: Nevíte, kde je v myčce filtr, a bojíte se ho vyčistit? Podívejte se, že je snadné to udělat.

Zdroj: Youtube

Velmi často nás na nutnost zásahu upozorní nos. Především stolní myčky, které jsou mu blíž, vysílají jednoznačné signály. Ty klasické se zase třeba pomstí mastnými talíři a matnými skleničkami. A vyskočí otázka: kde tu věc na čištění asi mám? A nedošla mi náhodou při poslední akci? Nepanikařte, určitě budete mít po ruce ekologický prostředek za pár korun, který si spolehlivě poradí.

Útok kyselinou

Když si uvědomíte, že v lahvi octa je roztok kyseliny octové, pochopíte, proč je uznávaným bojovníkem proti bakteriím a vodnímu kameni. V klasických octech bývá kolem 8 % kyseliny, maximum se pohybuje kolem 14 %.

U nás se při výrobě často používá líh, proto někdy najdete označení kvašený lihový ocet. Pro čištění myčky postačí ten nejobyčejnější. Už ani ten není za pár korun, litr se pohybuje kolem 25 Kč. Když narazíte na levnější, určitě si udělejte zásobu.

Je bílý ocet lepší?

Ve většině babských rad se doporučuje používat bílý ocet. Na rozdíl od toho klasického neobsahuje cukr a má obvykle koncentrovanější složení. Kyselina octová v něm bývá 10%. Což znamená, že očista touto variantou nezanechává žádné barevné stopy a je účinnější.

Octa můžete dát méně a déle vám vydrží. Ovšem zaplatíte za něj víc. Litr se pohybuje kolem 80 Kč. Výhodnější bývají rodinná balení, například barel s 10 litry, pokud ho máte doma kam dát.

Kolik do myčky

Než se pustíte do čištění, odstraňte z filtru zbytky jídla. Dvě deci octa nalijte do misky nebo sklenice. Postavte ji do spodního koše myčky. Možná jste šetrní a nechce se vám pouštět ji naprázdno, ale jen tak bude voda uvnitř mít dostatečný tlak, aby spolu s octem vyčistila vnitřek i košíky na nádobí. Zapněte cyklus s nejvyšší teplotou, obvykle je i nejdelší. Pokud se vám myčka na konci automaticky otevírá, znovu ji zavřete a nechte ji ještě 10 minut propařit.

3 rady navíc

  1. Pokud máte doma tvrdou vodu a usazuje se vám větší množství vodního kamene, vyplatí se čistit myčku, kterou používáte denně, jednou za 14 dní. Jinak stačí jednou za měsíc.
  2. Než vložíte nádobí do myčky, setřete co nejvíce zbytků jídla například silikonovou škrabkou. Vyplatí se to udělat hned, jak sklidíte ze stolu či dovaříte, aby zbytky nepřischly.
  3. Když se vám nerozpustí tablety do myčky a po umytí nacházíte v myčce kousky tvrdé hmoty, zkuste přejít na gelový saponát.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, today.com, marthastewart.com, bhg.com, youtube.com