Nerez je skvělý materiál, který nikdy nevyjde z módy. Jenže to chce hodně péče, aby vypadal stále dobře, zvláště pokud se jedná o dřez v kuchyni. Během vaření, kdy do dřezu odkládáte použité nádobí, se snadno poruší jeho povrch, stejně jako pokud používáte agresivní čisticí prostředky, příliš drsnou houbičku na mytí, nebo dokonce drátěnku, která je pro nerezový povrch zkázou.

Někdy si poškození ani nemusíte všimnout, ale narušený povrch se stává bránou pro bakterie, choroboplodné zárodky a patogeny. Ty mohou způsobovat zápach, ale také kontaminovat potraviny, které ve dřezu omýváte v domnění, že je zbavujete všeho špatného. Je proto dobré dřez důkladně, a hlavně pravidelně umývat a dezinfikovat.

Zdroj: Youtube

Jak na to?

Pokaždé, když uvolníte dřez od nádobí, důkladně ho umyjte teplou vodou a mastnotu odstraňte pomocí jemného hadříku a saponátu. Nakonec ho otřete dosucha, aby se na povrchu netvořily nevzhledné mapy. Jednou týdně si ale k čištění vezměte i další pomocníky.

1. Jedlá soda

Jedlá soda je skvělé abrazivo, které dokáže vyčistit povrch dřezu, aniž by se poškodil. Navlhčete hadřík z mikrovlákna a posypte ho jedlou sodou. Vytvoříte tak pastu, kterou jemnými krouživými pohyby vyčistíte dřez. Nakonec ho důkladně opláchněte teplou vodou.

2. Bílý ocet

Společně s jedlou sodou můžete použít i bílý ocet, který pomůže odstranit i minerální usazeniny od příliš tvrdé vody. Tohle skvělé duo navíc můžete použít i k čištění odpadů.

3. Slupky od brambor

Budete se možná divit, ale velkým pomocníkem se mohou stát syrové slupky od brambor, které díky škrobu zbaví nerezový dřez nečistot. Krouživými pohyby čistěte povrch a nakonec ho opláchněte teplou vodou a vysušte bavlněným hadříkem.

4. Citron

Dalším, co vrátí nerezovému dřezu zašlou krásu, odstraní zápach a dezinfikuje, je obyčejný citron. Stačí jej rozpůlit a potřít jím celý povrch. Opět opláchněte teplou vodou a vytřete do sucha.

5. Dětský olej

Vyčištěný nerezový povrch může dál působit zašle a mohou být vidět různé škrábance. Zkuste na hadřík nanést kapku dětského oleje a celý dřez s ním potřít. Získá tak lesk a všechny nerovnosti se zacelí.  

TIP: Jak nepoškodit povrch nerezového dřezu

  • Nádobí nenechávejte ve dřezu příliš dlouho, aby netlačilo na jeho stěny.
  • Nepoužívejte k jeho čištění drátěnku ani hrubou houbičku na nádobí.
  • Nečistěte dřez agresivními, kyselými a hrubými čisticími prostředky.

Autor: Michaela Čentešová

Zdroj: vlasta.cz marthastewart.com

Související články