Na hluboce zažranou a napálenou mastnotu nasaďte starý dobrý ocet. Nalijte ho do pánve sklenici a k tomu sklenici vody. Pak pár minut povařte, aby se udělaly bubliny a zasáhly i stěny pánve. Potom slijte a nechte vychladnout. Na ještě mokrý povrch nasypejte jedlou sodu. Vydrhněte houbičkou a opláchněte. Můžete zopakovat.
Pokud máte pánev s nepřilnavým povrchem, které nesvědčí, když ji moc máčíte, vytvořte si vlastní čisticí pastu. Budete potřebovat také ocet a sodu plus saponát. Do tří polévkových lžic sody přidávejte ocet, aby vznikla kašička. Nakonec přikápněte saponát. Rozetřete hmotu v pánvi, pěkně až k okraji. Nechte 15 minut působit, umyjte houbičkou a opláchněte.
Určitě už jste viděli, že se na očistu domácnosti využívá cola. Mohla by vylepšit vnější povrch pánve. Ideálně funguje, když necháte nápoj působit delší dobu. Odlijte si colu do misky a namočte do ní papírové utěrky. Otočte pánev dnem nahoru a obložte ji ubrousky. Omotejte i držadlo. Přiložte mikrotenovou fólii nebo opatrně strčte do igelitky. Nechte působit přes noc.
Mnohem složitější často bývá vyčistit připálený spodek pánve. Nerez vyčistí kečup. Naneste ho v silné vrstvě, na něj přilepte fólii a nechte působit hodinu. Vydrhněte houbičkou. Někomu se osvědčil prací prášek s bělicím složením, který obsahuje enzymy. Udělat kašičku a nechat pod fólií přes noc. Zabírají také čističe na trouby a grily, také pod fólií.
Zdroj: časopis Vlasta