Stříbrné šperky nebo příbory po babičce byste měli pravidelně čistit, třeba speciálním hadříkem na stříbro. Ovšem i doma najdete všechno potřebné pro čištění svých oblíbených stříbrných šperků. Pojďme si domácí metody čištění představit.

Zdroj: Youtube

Alobal + prací prostředek

Tento čisticí trik je vhodný pro mírně zašlé stříbro nebo stříbrné šperky. Misku vyložte hliníkovou folií a naplňte horkou vodou. Přidejte lžíci tekutého pracího přípravku a dobře promíchejte. Vložte stříbrné předměty a nechte je tam asi minutu ponořené. Jakmile se voda zabarví došeda, šperky vyndejte (ideálně kuchyňskými kleštěmi), opláchněte vlažnou vodou a položte na papírovou utěrku, aby uschly.

Alobal + jedlá soda

Tohle je jeden z nejlepších receptů na čištění stříbra. Kombinace sody s hliníkem je opravdu efektivní, zvláště když potřebujete vyčistit více věcí nebo větší předměty, jako jsou stříbrné příbory, svícny nebo nádobí. Dno velkého pekáče vyložte hliníkovou folií lesklou stranou nahoru. Používejte keramické nebo skleněné nádobí, nikdy ne kovové, abyste předešli nežádoucím chemickým reakcím. Zalijte vodou a přidejte jedlou sodu. Na každé čtyři litry vody potřebujete 1,5 polévkové lžíce sody. Přiveďte k varu a na 15 sekund vložte zašlé stříbro dovnitř. Pak vše vyndejte a nechte na papírové utěrce vychladnout. U odolných skvrn budete možná muset postup opakovat. Pozor, tuhle metodu nepoužívejte na šperky s drahokamy.

Kukuřičná mouka + voda

Pokud stříbro ztratilo lesk, tento recept ho pomůže obnovit. Připravte si hustou pastu z vody a kukuřičné mouky a naneste ji na stříbrný předmět. Nechte směs zcela zaschnout a setřete ji ručníkem, abyste vyleštili povrch a obnovili lesk.

Kečup

Možná se chytáte za hlavu, kdo by čistil stříbro kečupem. Ale kečup je vážně ideální, zvláště pokud potřebujete vyčistit jen 1–2 stříbrné předměty. Vymačkejte trochu kečupu na papírový ručník a jemně jím otřete zašlé stříbro. Pokud je skvrna už starší, naneste kečup přímo na konkrétní místo a nechte působit 15 minut. Pak otřete hadříkem z mikrovlákna a opláchněte vodou. Na efektní svícny s více detaily použijte zubní kartáček, abyste se dostali i do štěrbin. Doporučuji, osobně vyzkoušeno!

Dezinfekční prostředek na ruce

Dezinfekční přípravky na čištění rukou jsou rychlým řešením, pokud potřebujete vyleštit stříbrný prsten, například když jste někde na cestách. Vytlačte malé množství dezinfekčního prostředku na ruce na měkký papírový kapesník a jemně jej rozetřete. Mat a mírné zašpinění zmizí a vaše stříbro bude opět zářivě lesklé. Tento recept nezkoušejte na špercích s minerálními kameny, protože některé složky dezinfekčního prostředku na ruce by je mohly poškodit.

Zubní pasta

Jedná se o klasický a snadný domácí recept na čištění stříbra. Používejte negelovou a neabrazivní zubní pastu. Vymačkejte z tuby malé množství na měkký hadřík nebo papírový kapesník. Krouživými pohyby vetřete na šperky, abyste je vyleštili a odstranili skvrny. Nechte působit 5 minut a poté zubní pastu opláchněte vodou.

Citron a soda

Pokud je váš stříbrný šperk matný, namočte ho do plastové misky naplněné jedlou sodou s citronem. Nechte působit jednu hodinu. Po uplynutí doby stříbro vyjměte, důkladně opláchněte čistou vodou a osušte papírovou utěrkou nebo měkkým hadříkem. Tato metoda funguje pouze pro mírně zašlé stříbrné předměty.

Prostředek na čištění oken

Čistič oken velmi dobře odstraňuje nečistoty a obnovuje lesk stříbra. Nastříkejte trochu přípravku na hadřík a pomocí měkkého zubního kartáčku jemně drhněte drobné detaily a ozdoby. Tento recept nikdy nepoužívejte na starožitné stříbro, jako jsou příbory, svícny, šperky nebo stříbrné doplňky.

Destilovaný ocet + jedlá soda

Ani tento recept není vhodný pro starožitné stříbrné předměty. Skvěle ale obnoví lesk stříbrných šperků. Vložte je do misky vhodné velikosti a zalijte bílým destilovaným octem. Do misky pak přidejte jedlou sodu – přibližně 4 polévkové lžíce jedlé sody na každý šálek octa. Stříbro nechte ve směsi po dobu jedné hodiny. Opláchněte čistou vodou a dobře osušte měkkým bavlněným hadříkem.

Bonusový tip!

Stříbrné příbory a stříbrné šperky zůstanou déle lesklé, pokud dáte do krabičky, kde je skladujete, malý kousek křídy. Křída je velmi savá a odstraňuje vlhkost, která stříbru škodí. Křídu můžete nahradit malými balíčky silikagelu.

Zdroj: vlasta.cz thehappyhousecleaning.co.uk

Související články