V první řadě je důležité, abyste se o troubu starali pravidelně. Chcete-li se vyhnout větším nánosům nečistot na dveřích trouby, setřete povrch ideálně po každém použití alespoň vlhkým hadříkem. Tím minimalizujete riziko vzniku tlustých vrstev špíny, které se pak odstraňují opravdu obtížně. Důkladnější údržbu pak provádějte alespoň jednou za 10 až 14 dní.

Zdroj: Youtube

Kouzlo s potravinovou folií

Známe to všichni, mytí skel trouby většinou znamená nekonečné a namáhavé drhnutí napálených nečistot. To jste ale ještě nejspíš nevyzkoušeli trik s potravinovou fólií! Troubu nejprve lehce zahřejte, poté nastříkejte čistič na její dvířka a přikryjte ho fólií. Po chvíli působení ji odstraňte a setřete veškeré nečistoty vlhkou jemnou houbičkou. Dvířka nakonec vyleštěte suchým hadříkem.

Jde to i s přírodními prostředky

Jestli upřednostňujete přírodní prostředky, jste tu správně! V kuchyni máme všichni k dispozici staré dobré přípravky, o kterých jste možná ani netušili, že jsou také účinnými pomocníky při čištění vnitřního skla trouby.

Jedlá soda

Jedním z těchto pomocníků je jedlá soda. Stačí si z ní připravit hustou pastu, které docílíte smícháním jedlé sody s trochou vody. Směs poté naneste na vnitřní stranu dvířek a nechte ji působit asi 10 minut. Povrch poté setřete vlhkým hadříkem a odstraňte rozpuštěnou mastnotu a nečistoty.

Sůl

Dvířka od trouby můžete také vyčistit pomocí soli. Vytvořte si extra účinný roztok rozpuštěním 250 g soli v 1/2 litru vody. Naneste ho na povrch dvířek pomocí houbičky nebo rozprašovače. Opět nechte nějakou dobu působit a poté setřete povrch. K dokonalosti bude stačit následné doleštění.

Octová voda nebo citronová šťáva

Dalším skvělým trikem, jak si usnadnit mytí dvířek, je použití octové vody. Smíchejte 2/3 vody s 1/3 octa, případně místo něj použijte šťávu z citronu. Tento roztok naneste na znečištěný povrch. Když ho necháte působit okolo 10 minut, po omytí a následném vyleštění budou dvířka jako nová.

Jak vidíte, čištění vnitřního skla trouby nemusí být vůbec komplikované. Pravidelná údržba, použití jednoduchých triků nebo využití přírodních prostředků, které jsou navrch šetrné k životnímu prostředí, může udělat velkou parádu.

Zdroj: vlasta.cz realsimple.com allrecipes.com The Kitchn

Související články