Žaluzie jsou nejen estetickým, ale také praktickým prvkem, který umožňuje regulovat množství světla i soukromí.

Jenže i tyto zdánlivě nenáročné doplňky do bytu potřebují čas od času správnou údržbu. Především je nutné otírat prach, který se na nich usazuje. Jak na to?

Zdroj: Youtube

Jak správně čistit žaluzie

Rychlé čištění žaluzií může být jednoduché, pokud víte, jak na to. Začněte tím, že žaluzie vyčistíte ještě před mytím oken. Díky tomu předejdete situaci, že by se během čištění žaluzií špína a prach dostaly zpět na čistá okna.

Žaluzie můžete čistit suchým nebo mokrým způsobem. Suché čištění spočívá v setření prachu, zatímco mokré čištění, kdy se používá voda, je o něco náročnější. Pro žaluzie ze dřeva, látky nebo papíru je vhodnější suché čištění.

Jak čistit žaluzie pomocí vysavače

Při čištění otočte lamely žaluzií směrem k sobě, aby byl přístup k nim co nejjednodušší. Doporučuje se použít kartáček na hubici vysavače. Je to velmi efektivní a rychlé a hodí se pro všechny typy materiálů. Důležité je provádět čištění pravidelně, aby žaluzie nepřitahovaly další nečistoty.

Jak čistit žaluzie ručně nasucho

Pokud nechcete žaluzie vysávat, můžete zkusit ruční čištění žaluzií. Jednoduše si na ruku navlečte bavlněnou rukavici nebo ponožku a projíždějte prsty mezi lamelami, čímž odstraníte prach. Pokud s výsledkem nejste spokojeni, můžete přejít k mokrému čištění.

Jak čistit žaluzie pomocí teplé vody

Pro mokré čištění začněte od spodní strany lamel. Použijte teplou vodu smíchanou s trochou octa. Octovou vodu naneste buď sprejem, nebo do octa namočte mikrovláknovou utěrku, kterou následně dobře vyždímáte. Lamely otírejte směrem odshora dolů a jedním směrem do stran.

Pokud jsou žaluzie po čištění ještě vlhké, použijte suchou utěrku k dosušení. Na závěr otočte žaluzie na druhou stranu a celý postup opakujte. Tento způsob by měl žaluziím vrátit jejich původní vzhled.

Zdroj: vlasta.cz, GoodHouseKeepingFactorydirectblinds, skrblik.cz

Související články