Před praním namočit

Před praním je dobré utěrky namočit. Do teplé vody můžete přidat ředěný prací prostředek a nechat ho pár hodin působit. Pokud chcete zářivě bílou barvu svých utěrek dotáhnout k dokonalosti, přidejte k pracímu prášku dvě lžíce jedlé sody, octa a oleje. Ano, klasického stolního oleje! Přestože zní tato kombinace poněkud zvláštně, olej na sebe krásně nabalí všechny nečistoty.

Dejte si ale pozor a mokré utěrky nikdy neukládejte mezi ostatní prádlo. Namáčejte je vždy samostatně v kýblu nebo lavoru a teprve těsně před praním je vyždímejte a dejte do bubnu pračky. Poté už je perte, jak jste zvyklí. Vyvarujte se jen použití aviváže, aby utěrky zůstaly savé.

Zdroj: Youtube

Jak na zaprané skvrny

Ani zaprané skvrny nejsou žádným problémem, když víte, jak na ně. Pokud jsou utěrky velmi znečištěné, můžete použít čpavek. Do vody při namáčení přidejte společně s pracím práškem půl šálku čpavku a skvrny zmizí. Popřípadě můžete utěrky namáčet nebo prát v rozředěném octu. Hrnek octa přidaný k prášku na praní dezinfikuje a odstraňuje nepříjemné pachy. Přestože je ocet celkem aromatický, nemusíte se bát, při sušení prádla sám rychle vyvětrá. Ocet navíc neutralizuje zbytky prášku, proto ho můžete používat nejen na utěrky, ale také při běžném praní prádla.

Sušení a žehlení

Pokud máte sušičku, nebojte se ji na sušení utěrek využít, podporuje totiž jejich savost. Utěrky je také dobré sušit na slunci, které je pomáhá dezinfikovat.
A nezapomeňte na žehlení! Nejenže potom utěrky vypadají lépe, ale zbavíte je tak posledních bakterií, které přežily praní a sušení. Samozřejmě se bavíme o klasických bavlněných nebo lněných utěrkách. Hadříky ze syntetických materiálů určitě žehlit nezkoušejte.

Zdroj: vlasta.cz goodhousekeeping.com Martha Stewart | Recipes, DIY, Home Decor & Crafts

Související články