Základním výrobním prvkem se stanou roličky od toaletního papíru. Nemusejí být jednotně barevné ani stejně veliké. Dají se použít také role od kuchyňských utěrek, ale jsou měkčí a počítejte s tím, že při krácení na ideální délku se mohou stříháním poškodit. Lepší je uříznout je zalamovacím nožíkem.

Zdroj: Youtube

Příprava na akci

  • 24 papírových roliček (ale je lepší mít nějaké navíc, protože při práci s dětmi se může stát, že se některé poškodí)
  • sešívačka
  • nůžky
  • lepidlo na papír
  • lepicí páska
  • barevný papír nebo balicí papír, který zbyl z loňských Vánoc

Najděte dostatečně velkou pracovní plochu a pokryjte ji třeba novinami.

První krok

Na pevnější papír obkreslete obrys ruličky a vystřihněte vzor víčka na zakrytí okének adventního kalendáře. Budete jich potřebovat 24. Mohou být jednotné barvy, v případě že chcete napodobit tvar stromečku, například zelené. Ale děti potěší i mix barev. Dají se popsat čísly podle kalendáře, ale pro menší děti můžete nakreslit různé vzory nebo polepit třeba knoflíky, rolničkami… Zkrátka co vás napadne a doma popadnete.

Skládačka

Seřaďte si na pracovní ploše tvar, který chcete vytvořit. Velmi oblíbený je stromeček/pyramida, ale klidně poskládejte čtverec, kolo, domeček. Pomocí sešívačky propojte ruličky tam, kde se bokem stýkají. Výsledný tvar zafixujte lepicí páskou. Přiložte na barevný papír a obkreslete tvar, bude tvořit záda kalendáře.

Ke mně čelem

Nechte lepidlo zaschnout alespoň půl hodiny. Potom položte kalendář čelní stranou nahoru a zalepte jednotlivé roličky víčky. Naneste lepidlo kolem okraje víček, hodí se tenká lepicí tyčinka. Postupujte shora dolu, aby se již přilepené kousky nepoškodily a co nejméně zapatlaly lepidlem. Nezapomeňte na to, že pokud máte víčka číslovaná, je mnohem zábavnější je zpřeházet než je řadit za sebou.

Překvapení

Kompletace adventního kalendáře už se musí obejít bez malých pomocníků, jinak by to nebylo překvapení. Snažte se o co nejpestřejší dárečky. Ale musejí být vždy v jedné přihrádce kompletní, není větší otrava, když se třeba na další část panáčka čeká několik dní. Samozřejmě, nezapomeňte také na dobroty. Pokud budete přihrádky číslovat, na 24. 12. si nechte ten nejlepší dárek. Po naplnění kalendáře přilepte na zadní stranu již připravený krycí papír ve tvaru stromečku.

Dobré rady

  1. Dopředu si rozdělte úkoly, ať se při vyrábění kalendáře nepohádáte.
  2. Dopřejte dětem co nejvíce prostoru na rozhodování, aby je to bavilo. Mějte na výběr více barevných papírů.
  3. Hotové dílko postavte na bezpečné místo, aby bylo přístupné a nezvrhlo se, je křehké. Vzadu ho mírně podložte, aby se vložené dárky přesunuly dopředu a snadněji se vysvobozovaly.

Zdroj: vlasta.cz youtube.com Shutterstock

Související články