Perníčky nemusejí sloužit jenom jako pohoštění pro návštěvy, ale můžete z nich vytvořit originální dekoraci, která dodá vašemu domovu vánoční nádech.
Medové perníčky
Budete potřebovat:
- 1 kg hladké mouky
- 250 g cukru moučky
- 100 g cukru krystal
- 15 g sody bikarbony
- 2 vejce
- 50 g tuku na pečení
- 6 lžic medu
- 1 lžíci perníkového koření
- 2 lžíce vody
- 1 vejce na potření perníků
Na polevu:
- 1 bílek
- cukr moučka podle potřeby
Postup:
- V hrnci zkaramelizujte cukr krystal a karamel pak zalijte 200 ml vody.
- Všechny přísady smíchejte s hotovým karamelem a vypracujte těsto, které necháte minimálně dvě hodiny stát na chladném místě.
- Z tvrdého papíru vystřihněte šablonu ve tvaru kruhu s vnějším průměrem 22 cm a vnitřním 10 cm.
- Těsto rozválejte a podle šablony vykrojte kruh. Pomocí formiček s vánočním motivem vykrajujte různé tvary.
- Vykrojené perníky rozložte na plech vyložený pečicím papírem a potřete je rozšlehaným vejcem, aby se hezky leskly. Pečte je cca 10 až 15 minut při 180 °C.
- Po vychladnutí perníky ozdobte podle vlastní fantazie. Do polevy můžete přidat i potravinářské barvivo a perníčky posypat perleťovými kuličkami nebo jiným zdobením.
Vánoční věnec z perníčků
Budete potřebovat:
- tvrdý karton
- perníčky s vánočními motivy
- lepidlo
- nůžky
- širokou barevnou stuhu
Postup:
- Vystřihněte kruh z tvrdého kartonu a na něj nalepujte perníčky tak, aby karton nikde neprosvítal.
- Na věnec přivažte širokou stuhu a zavěste ho na vámi vybrané místo.
Obřadní pečivo
Perník patří mezi obřadní pečivo, které si lidé dopřávali při významných příležitostech, jako byly poutě, svatby, křty nebo pohřby. Perník po dlouhou dobu představoval luxusní pečivo, a to především kvůli vysoké ceně exotického koření, které se do něj přidávalo.
Pekli ho mistři perníkáři, kteří ho pak prodávali na trzích. Ve středověku se pečení a prodej perníku rozšířily zejména v tzv. hanzovních městech, tedy německých centrech specializujících se na dálkový obchod. V našich zemích pocházejí první písemné zmínky o výrobě perníku z první poloviny 14. století.
Peprník, nebo perník?
Do perníku patří med a směs exotického koření – skořice, hřebíčku, muškátového oříšku, kardamomu, badyánu, vanilky, anýzu a fenyklu. Někdy se těsto ještě ovoní květy rostlin, jako je bez, levandule nebo mateřídouška. Ovšem tradiční ingrediencí do perníku byl již od středověku pepř.
Německy se perník řekne „Pfefferkuchen“ (pfeffer znamená pepř) a toto slovo dalo vzniknout českému výrazu „peprník“, jak se původně pečivu říkalo. Časem se označení obřadního pečiva zkomolilo a ustálilo na slově „perník“, které používáme dodnes.
Zdroj: vlasta.cz, dekorace-věnce.cz, kreativnisvet.cz, Pinterest