Závislost na pohodlných teniskách se většině z nás asi nevyhnula. Rozhlédněte se v ulicích nebo v MHD. Pokud není zrovna parný letní den a dámy neobuly žabky nebo sandálky, většina z nich má na nohou pohodlné tenisky. A nosí je i k sukni, šatům a společenskému kostýmu. Aby vám ale moderní tenisky nedělaly ostudu, je třeba se o ně náležitě starat - čistit podrážku, prát stélku a pozornost věnovat také tkaničkám.

Netradiční šněrování, které pomůže i s délkou

Když dojde na šněrování tkaniček, většina z nás se drží klasiky. Na internetu ale najdete spoustu návodných videí, jak tkaničky zašněrovat a dát tak designu boty nový, zajímavější rozměr. A zároveň může složitější šněrování pomoci také s nepřiměřenou délkou tkaniček. Pojďte si vyzkoušet některé způsoby šněrování, které jsou poměrně jednoduché a měla by je zvládnout i úplná amatérka.

Zdroj: Youtube

Jak tkaničky zkrátit na požadovanou délku?

Pevným koncům tkaniček se říká návlečky. Využívají se od 19. století a v dnešní době vypadají jako plastové pouzdro, dvojitá děrovaná měděná trubička nebo mosazná koncovka s otvorem. Potřebujete-li tkaničky zkrátit, ale nemáte návlečky, zkuste doma najít klasickou bužírku. Stačit bude i obyčejná kancelářská izolepa a zapalovač, a také nůžky.

Víte, jak dlouhé mají být tkaničky?

Délka tkaniček se odvíjí od počtu oček na botách. V praxi to funguje asi takto:

  • 4 očka = 69 cm dlouhé tkaničky
  • 5 oček = 91 cm dlouhé tkaničky
  • 6 oček = 102 cm dlouhé tkaničky
  • 7 oček = 114 cm dlouhé tkaničky
  • 8 oček = 137 cm dlouhé tkaničky
  • 9 oček = 160 cm dlouhé tkaničky
  • 10 oček = 183 cm dlouhé tkaničky

Než začnete tkaničky krátit, spočítejte si očka na botě a podle toho vyměřte ideální délku tkaniček. Tkaničky zkraťte na požadovanou délku a nechte si raději půlcentimetrovou rezervu na každé straně. Konce tkaničky obmotejte lepicí páskou tak, aby byly pevné a přitom šly protáhnout očkem boty. Poté zbytek pásky odstřihněte a zapalovačem nahřejte novou návlečku. Jen dávejte pozor na materiál tkaniček – tenhle postup platí pouze pro syntetické materiály, které na vyšší teploty reagují jinak než materiály přírodní.

Sněhobílé tkaničky? Jde to!

Při péči o tkaničky, ale i o běžné domácí textilie, se osvědčilo třeba žlučové mýdlo. Skvěle odstraní i zašlé skvrny, které z oblečení nevytáhnou ani ty nejdražší prací prostředky. Než půjdete bílé tkaničky prát, namočte je pod tekoucí vodou pokojové teploty. Pak na všechny skvrny aplikujte žlučové mýdlo. Tkaničky svažte dohromady a vložte do sáčku pro praní spodního prádla. To aby se zbytečně nezašmodrchaly nebo neskončily tam, kde mizí všechny levé ponožky. U barevných tkaniček postupujte podobně, ale nikdy je nesušte na přímém slunci, kde by vyšisovaly.

Zdroj: vlasta.cz

Související články