Samotné zazimování není nic složitého, ale vyžaduje správné načasování a dodržování několika následujících pravidel. V tomto článku se dozvíte, jak muškáty připravit na zimu, aby vás na jaře opět těšily svým květem a vůní.

Zazimovat, nebo vyhodit?

Nejdříve je dobré zvážit, zda se opravdu chcete do zazimování svých muškátů pustit. Je pravda, že vyhození sezonních květin a následné zakoupení nových sazenic na jaře je určitě jednodušší a pohodlnější. Nezapomeňte však, že víceleté muškáty mají tendenci kvést bohatěji než nové sazenice a jejich zazimováním také ušetříte peníze. Pokud si tedy přejete zachovat své stávající rostliny, následujte tyto kroky.

Zdroj: Youtube

1. Příprava na zimu

Začít byste měli tím, že omezíte jejich zalévání. Čím chladněji je, tím méně vody by měly dostávat. Jen nezapomeňte, že rostliny nesmějí úplně vyschnout! Také byste měli přestat s hnojením. Květinám tím dáte signál, že je čas přejít do klidového období.

2. Zakročte dříve, než se teplota přiblíží nule

Pelargonie milují slunce a teplé letní dny. Naopak mrazivé teploty jim mohou způsobit vážné škody. Proto je důležité schovat je dříve, než se teploty přiblíží k nule. Každý rok je to trochu jiné, takže pravidelně sledujte počasí. Pokud zaznamenáte přicházející mráz, je čas přesunout muškáty do vhodnějšího prostředí.

3. Zbavte je suchých květů a listů

Jakmile nastane čas na zazimování, vezměte nůžky a odstraňte všechny suché květy a listy. To pomůže snížit riziko plísní. Dbejte na to, abyste rostliny zároveň pořádně prořezali a odstranili nové výhonky. Tím zamezíte zbytečnému vynakládání energie květin do dalšího růstu a budou pak přes zimu lépe odpočívat.

4. Ideální skladování

K samotnému zazimování nepotřebujete žádné složité vybavení. Stačí najít vhodné místo, kde budou mít dostatek světla. Teplota by se pak měla pohybovat mezi 6 a 10 °C. Rozmezí je potřeba hlídat, pokud by se teplota vyšplhala nad 10 °C, mohla by způsobit další růst a kvetení, což není během zimy žádoucí. Tak co na to říkáte? Zazimujete letos své muškáty?

Zdroj: vlasta.cz How to Overwinter Geraniums | Garden Gate (gardengatemagazine.com) How to overwinter geraniums: with expert advice | Homes & Gardens (homesandgardens.com)

Související články