Zůstavitel sepisuje závěť, aby jasně projevil přání, jak naložit s jeho majetkem. Může chtít něco odkázat jiným než zákonným dědicům, někomu zanechat konkrétní věc nebo nemovitost. Samotné sepsání závěti ovšem musí respektovat přesně stanovené podmínky a stejné je to v případě, že se zůstavitel rozhodne závěť změnit.
Závěť musí být písemná, ale jsou tu výjimky
Podle občanského zákoníku je potřeba pořídit závěť v písemné formě. Dá se sepsat vlastnoručně, tedy celý text vlastní rukou zůstavitele, a nesmí chybět podpis. Pokud závěť sepíše jiná osoba, pak na ní musí být podpis zůstavitele a dalších dvou svědků.
Třetí možností je sepsání závěti notářem, a to formou notářského zápisu. Podepíše ho zůstavitel a notář. Písemnou formu vyžaduje zákon, existuje ale výjimka – pokud je zůstavitel v ohrožení života, pak je možné poslední vůli vyslovit před třemi svědky, taková forma závěti je pak platná jen po dobu tří měsíců.
VIDEO: Zajímá vás, jak správně napsat závěť? Podívejte se na video.
Nejlepší je uložení závěti u notáře
Ať už budeme závěť měnit, nebo ne, je nejlepší uložit ji u notáře. Ten ji také zanese do Centrální evidence závětí, kterou spravuje Notářská komora České republiky. Takže se k ní dostane kterýkoliv notář pověřený dědickým řízením. Spolehlivé je i uložení v bankovní schránce nebo u někoho, komu věříme.
Ale pozor – pokud mu také něco odkážete, raději mu závěť nesvěřujte. Ostatní dědicové by potom mohli platnost závěti zpochybnit. Radši si vyberte člověka, kterého se vaše dědictví vůbec netýká.
Změny i nová verze, obojí je možné. Důležité je datum
Nově sepsaná změněná závěť ve formě notářského zápisu (nebo alespoň uložená u notáře) opatřená datem bude automaticky považována za jedinou platnou. Jestli ale máte tu původní ještě v kopii doma v prádelníku, pak ji roztrhejte, spalte, prožeňte skartovačkou. Záměna verzí totiž může být důvodem pro napadení závěti u soudu. Proto je tak důležité, aby na každé závěti bylo datum, které jednoznačně prokazuje nejnovější verzi.
Samozřejmě se dá také přepisovat a škrtat v původní závěti, má to ale své nevýhody. Opravy mohou vést k pochybnostem, kromě toho je potřeba každou jednotlivou změnu opatřit novým datem a podpisem. I když opravy provedeme u notáře, přece jen je nová verze jednodušším způsobem změny závěti.
Formální náležitosti i nepominutelní dědicové
Ne všichni dědicové jsou vždycky s obsahem závěti spokojeni, a proto se mohou pokusit napadnout závěť u soudu. Tudíž se vyplatí dodržet všechny formální náležitosti. Nesmí chybět podpis zůstavitele, u závěti nesepsané vlastnoručně jsou nezbytné podpisy svědků. A je dobré vědět, že důvod k pochybnostem o duševní způsobilosti zůstavitele, který závěť změnil, nebo domněnka, že to bylo pod nátlakem, mohou být také záminkou k napadení závěti.
Závěť či její změnu mohou zpochybnit i tzv. nepominutelní dědicové, na které pamatuje současná právní úprava. Jsou jimi děti zůstavitele – nezletilým patří nejméně tři čtvrtiny, dospělým jedna čtvrtina jejich zákonného podílu na dědictví. To sice neznamená, že jim připadne jedna či tři čtvrtiny celého majetku, přesto je ale potřeba na jejich zákonný podíl při sepisování závěti pamatovat.
Když děti zůstavitele již nežijí, ale existují jejich potomci, vnuci nebo pravnuci, pak spadají rovněž mezi nepominutelné dědice. Naopak nesezdaný partner může být při dědění bez závěti zcela pominut, zákonnými dědici budou jen děti zůstavitele, případně jejich potomci. Pokud neexistují, pak mohou dědit i rodiče, sourozenci, případně jejich děti.
Notář poradí, poplatek stanovuje tarif
Problematika dědictví a závěti není jednoduchá, a tak se porada s notářem vyplatí. Jeho odměna při sepsání závěti se řídí notářským tarifem, který je stanoven vyhláškou. Neodvozuje se od hodnoty majetku, ale od úkonů, takže například sepsání notářského zápisu o závěti je ohodnoceno částkou 2000 Kč, za přijetí závěti do úschovy je to 1100 Kč.
Zdroj: vlasta.cz, muj-pravnik.cz, finance.cz, zbynekmlcoch.cz, zakonyprolidi.cz, mesec.cz, nkcr.cz