Nové džíny jsou vám trochu velké? Nebo se vám starší džíny častým nošením roztáhly či se vám v lepším případě podařilo zhubnout? Než zamíříte ke švadleně, k vlastnímu šicímu stroji nebo rovnou k popelnici, zkuste džíny podomácku zmenšit pomocí praní, sušení a žehlení. Všechny metody mají jedno společné – TEPLO. Nejlépe se vám bude pracovat s tvrdou, surovou džínovinou bez příměsi elastanu a jiných látek, které džínům dodávají na plasticitě a i po vyprání zapříčiní, že se látka znovu roztáhne.

Zdroj: Youtube

Pračka a sušička

Dejte džíny do pračky a vyberte program s nejvyšší možnou teplotou vody a na hrubé prádlo. Takto nastavená kombinace způsobí to, že se vlákna ve vašich džínech stáhnou. Na praní použijte běžný prací prášek a aviváž, aby džíny nebyly po vytažení z pračky tvrdé. Pak je dejte do sušičky a sušte opět na nejvyšší teplotu. Nechte je v sušičce o pár desítek minut déle, také horko v sušičce vlákna ještě o něco víc smrskne. V případě potřeby postup opakujte.

Hrnec s vroucí vodou

Převraťte džíny naruby, hlavně ty nové a tmavé, aby ve vodě nevybledly. V co největším hrnci přiveďte vodu k varu a džíny do ní ponořte. Zkuste je zatížit něčím kovovým, aby byly opravdu celé ponořené, a nechte je vařit asi půl hodiny. Hrnec pravidelně kontrolujte, abyste měla jistotu, že jsou džíny stále ponořené, v případě potřeby je pod vodu stlačte.

Pak je pomocí dvou vařeček vyndejte z vařící vody do kýble nebo do vany. Na ruce si nasaďte gumové rukavice v několika vrstvách, abyste se nespálila, a džíny vyždímejte, aby z nich nekapala voda. Pak je dejte stejně jako při praní v pračce do sušičky a nechte dokonale usušit. Metoda vaření v hrnci zafunguje i lokálně, pokud chcete zmenšit jen pas, boky nebo sed džínů, nebo naopak trochu zúžit či zkrátit nohavice.

Napařovací žehlička

Chcete-li efekt zmenšení ještě podpořit, po vyndání džínů ze sušičky použijte napařovací žehličku. Nastavte ji na vysokou teplotu a přes čistou látkovou utěrku nebo plenu kalhoty vyžehlete. Proces několikrát opakujte, abyste dosáhla kýženého výsledku.

Postřik aviváže s vodou

Jestliže máte v úmyslu lehce zmenšit jen jedno konkrétní místo, třeba vytahanou látku na pozadí, boční kapsy nebo pas, postříkejte onu část džínů aviváží s horkou vodou. Smíchejte tři díly vody s jedním dílem aviváže a směs nalijte do lahve s rozprašovačem. Důkladně lahev protřepejte, aby se obě tekutiny spojily. Pak tu část džínů, kterou chcete zmenšit, důkladně roztokem postříkejte a nechte uschnout.

Zdroj: vlasta.cz marthastewart.com

Související články