Čas na růst a nové začátky? To může být přitažlivý koncept. Pokud chcete přivítat jaro s některými rituály nebo se chcete dozvědět, jak nastavit některé záměry pro novou sezónu, nechte se inspirovat.

Co je jarní rovnodennost?

Ano, je to první jarní den (pro ty z nás na severní polokouli), ale je to také mnohem víc. Jaro přichází každý rok jindy, přesný začátek astronomického jara je daný okamžikem, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí astrologicky do znamení Berana. Den a noc jsou v tuto chvíli stejně dlouhé. Datum jarní rovnodennosti vychází nejčastěji na 20. březen, dříve to bývalo často 21. března, ale k tomu ve 21. století došlo naposledy v roce 2011. Jako začátek jara se 21. březen vrátí až v roce 2102. A kterými rituály můžete oslavit jarní rovnodennost?

Sázení semínek

Doslova i obrazně. Můžete zasadit „semena“ fyzicky do jarní půdy, nebo zasejete záměry, které doufáte, že v budoucnu sklidíte. V doslovném smyslu je to začátek vegetačního období. Je čas vyrazit ven. Čas strávený v zahradě v době jarní rovnodennosti nám připomíná naši schopnost růst a vytvářet. A také to, že jsme ve vzájemném vztahu se Zemí. Co vložíme, to se nám vrátí. To, co dáváme, nám umožňuje přijímat. Udělejte si čas, abyste se cítili spojení se zemí a naslouchejte. Jaké květiny chcete vidět kvést všude kolem vás? Co hledáte ve svých dnech? A co musíte pustit, abyste pro nové udělali místo? Často musíme vytáhnout „plevel“, abychom vytvořili prostor pro semena, která chceme vysázet. To lze provést s úctou a uznáním, že to, co tu bylo, nám kdysi sloužilo, ale že je načase pustit k sobě něco nového.

Související články

Generujte pohyb

Možná jste v zimním období trošku víc lenošili, ale jaro vybízí k pohybu. Mnoho z prvních jarních zelených bylinek a rostlin podporuje pohyb a očistu lymfatického systému. Choďte, zhluboka dýchejte, masírujte si pokožku, dopřávejte si peeling. To vše jsou návyky, se kterými můžete začít v den jarní rovnodennosti a které můžete praktikovat po celý rok.

Jděte ven a rozhlížejte se

Existují zvláštní místa, která byste mohli navštívit, třeba nějaký obrovský kámen, starý les, skály? Prozkoumejte pěší cesty ve vašem okolí a přemýšlejte, kam by vás mohly dovést. Kamkoli jdete, vědomě zapojte své smysly s přirozeným světem kolem vás. Dívejte se pořádně na všechny stromy, rostliny a květy. Poslouchejte ptáky, dotkněte se drsné kůry starého stromu a pohlaďte hladkou kůru mladého stromku. Přineste si domů třeba větvičku, listy, skořápku vylíhnutého ptáka, peří nebo krásný kamínek. Obklopte se těmito dary přírody.

Octový rituál

Ocet je „lék“ s mnoha užitečnými vlastnostmi, které prospívají tělu, jako je obnovení mikrobiomu, pomáhá podporovat metabolismus a nervový systém. Začněte ráno v den jarní rovnodennosti vypitím 2 polévkových lžic octa, které smícháte ve velké sklenici s vodou. Všimněte si aktivace vašeho trávicího systému a způsob, jakým ovlivňuje vaši náladu. Můžete si vyrobit i domácí kouzelný octový nápoj, který lze pít i později. Prázdnou skleněnou nádobu naplňte do poloviny sušenými bylinkami dle vašeho výběru. Pak naplňte až k vrcholu octem. Nechte tři týdny louhovat a denně vždy sklenicí zatřeste. Pak přes jemné sítko sceďte a ponechte si pouze léčivou octovou tinkturu. Uložte do lednice a denně užívejte. Vhodné jsou čisticí bylinky, jako kopřiva, listy pampelišky či červený jetel.

Související články

Pozdravy slunci

Pokud jste noční sova, může to být trochu obtížné, ale jsou lidé, kteří se naopak rádi ráno probudí, aby pozdravili vycházející slunce jako způsob, jak reprezentovat obnovenou sílu slunce a začátek delších dnů. Jóga má speciální cvičení 108 pozdravů slunci, které oslavuje sílu slunce a jeho energii a harmonii. Pozdrav slunci je jógová sestava několika po sobě jdoucích a plynule navazujících asán (cviků). Existuje více variant, od jemných až po dynamické. Každá z nich vám rozproudí krev, zahřeje vás a protáhne svaly. Cvičení po ránu vás nastartuje do nového dne.

Očista

Na jaře se roztrhl pytel s nejrůznějšími radami na očistu těla. Pravdou je, že detox během jarní rovnodennosti lze považovat za symbolický způsob, jak vyčistit vše staré, abyste poskytli prostor pro růst nových věcí.

Jezte kyselé a hořké potraviny

Chuť kyselého a hořkého jsou největšími spojenci na jaře, protože vytvářejí pohyb a proudění v těle. Hořké a kyselé probouzí náš systém, stimuluje trávení, povzbuzuje sekreci enzymů a přivádějí energii zpět do těla. Zkuste přidat do každého jídla aspoň kousek něčeho hořkého nebo kyselého, například pampelišku, okurkové slupky, citronovou kůru, zelí, kimchi nebo brusinky.

Uzemňování pomocí meditace

Jistě, můžete to udělat doslova na dvorku, ale obrazně to znamená, že budete provádět některé uzemňovací meditační postupy a odpočívat, abyste zabránili vyhoření. Jaro může být dobou, která přináší nával sociální činnosti a může z vás odčerpávat hodně energie. Zkuste provádět krátké uzemňovací meditace, abyste byli pevně zakořenění po celou sezónu. Můžete si sednou se zkříženýma nohama. Nakloňte se dopředu a ohněte se v zádech. Břicho mějte uvolněné. Paže dejte na kolena nebo na stehna, hlavu mějte vzpřímenou a uvolněnou. Zhluboka dýchejte a snažte se vnímat pohyby břicha při dýchání. Tato uzemňovací pozice je podobná poloze lotosu, která se používá v józe.

Související články

Vykoupejte se a omládněte

Dalším rituálem, který je vhodný při jarní rovnodennosti, je očistná magická rituální koupel v ranní rose nebo potoce. Pokud nepatříte k otužilcům, může to být problém, nebo taky pokus o nový začátek. Máte-li možnost, vhodné je provést koupel tam, kde je soutok potoků či pramenů, protože tam je síla vody největší. Rituál by měl proběhnout ještě za tmy a potichu bez mluvení. Voda odnese vše staré a nepotřebné, a vy omládnete a získáte novou energii.

Magické svíčky

Tradiční praktiky, jako je magie svíčky, nám pomáhají zaměřit naši energii na to, co chceme. Vyberte si barvu svíčky, která vás osloví, a zaměřte to, co chcete, do jednoduché fráze, například: „Přál bych si novou práci.“  Zapalujte svíčku po dobu osmi po sobě jdoucích večerů. Pokud začnete v pondělí, končíte v pondělí. Pokaždé, když ji zapálíte, řekněte svou frázi, pak si představte, že jste našli novou práci a cítíte vděčnost. Několik minut seďte s tímto pocitem a nechte svíčku na chvíli bezpečně hořet. Pokaždé, když se ji budete chystat sfouknout, řekněte: „Ať je to tak.“

Zdroj: vlasta.cz
vogue.co.uk/arts-and-lifestyle/article/spring-equinox 
theearthissue.com/fashion-lifestyle/spring-rituals
womanandhome.com/life/news-entertainment/spring-equinox-2023-horoscope-as-we-move-towards-the-light-some-signs-need-to-be-cautious

Související články