Pokud uvažujete nad tím, jaký smysl má každoroční šůrování celé domácnosti, pak věřte, že kromě čistého prostředí vám nově vytvořený pořádek přinese také pocit klidu a bezpečí. Tak prachovky do ruky a jdeme na to!

Tradice jarního gruntování

  • Tradice jarního úklidu podle některých historiků sahá až do historie dávné Persie (dnešního Íránu), kde před více než třemi tisící lety souvisela s perským novým rokem a následně i vyháněním zimy. Nový rok totiž v Persii připadal na první jarní den a pojil se s celkovou očistou domu a okolí. Jarní úklid byl proto mezi místními znám pod výrazem „třesení domem“.
  • Tento zvyk se později rozšířil do zemí Blízkého východu, kde byl spojován s tradičním náboženstvím.
  • Další zmínky o jarním úklidu najdeme také v židovských spisech, odkud pravděpodobně tradici přebrala i ortodoxní a katolická církev a zařadila tuto aktivitu jako součást přicházejícího jara a Velikonoc.

Vítání jara s hadrem v ruce

Čistá a uklizená domácnost byla také jedním z oblíbených způsobů, jak přivítat jaro. To bylo odnepaměti symbolem nových začátků a také nadějí, že nadcházející část života už bude tak nějak snazší. Lidé za sebou nechali dlouhou, tmavou zimu plnou nemocí, mrazu a nedostatku potravin. S přicházejícím jarem už nebylo třeba dlouze přemýšlet nad tím, kolik polínkem přes noc v kamnech spálit, nebo komu dát k obědu větší porci vařených brambor. K tomu, aby hezké počasí vydrželo a slunce hřálo z plných sil, sloužily mnohé rituály včetně jarního úklidu.

Vpusťte do bytu slunce

Dnes už jsme k síle starodávných rituálů skeptičtější, tradice jarního uklízení má ale i v novodobé společnosti své opodstatněné místo. Přes umytá okna do domácnosti vpustíte stále sílící sluneční světlo a při utírání prachu se zbavíte dusivé špíny a škodlivých roztočů. Jaro jako symbol nových začátků také dává ideální příležitost k tomu, abyste se po letech zbavily nepotřebných a nevyužitých věcí a udělali si tak doma prostor pro věci nové.

Plánujte s předstihem

Nebojte se proto jarního úklidu a udělejte si ho letos co možná nejsnazší. Úklid si naplánujte na den, kdy víte, že budete mít volno, ať se nemusíte stresovat tím, že nestíháte jiné povinnosti. Než se do práce pustíte, promyslete si, jak budete postupovat. Jakou místností a aktivitou chcete začít? Vhodné je začít úklidem ložnice, protože se jedná o místo, kde začínáte každý nový den, což může hned zrána ovlivnit vaši náladu a celkové rozpoložení. Pořádek a psychika spolu totiž úzce souvisí. Prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, je pro spokojenou a uvolněnou mysl nesmírně důležité.

Připravte si pomocníky

Ještě než se pustíte do akce, vybavte se veškerým náčiním, které budete potřebovat. Vaší pravou rukou během celého úklidu budou hadříky. Dříve jsme na stírání prachu, na leštění nábytku a na okna používali hadříky z různých materiálů, na okna dokonce noviny, dnes to máme jednodušší. Existují totiž hadříky vhodné na všechny povrchy, které nezanechávají chloupky ani šmouhy a nepoškrábou povrch komody nebo kuchyňské linky. Neméně důležité jsou multifunkční čistící a mycí prostředky, se kterými přichází v poslední době i tradiční české značky. Takoví pomocníci jsou základní součástí každého většího či menšího úklidu a uvidíte, jak vám spolu s nimi vše půjde rychle od ruky.

Související články

Do všech koutů

Zkušenost radí, že nejlepší je postupovat odshora dolů – nejprve tedy setřete prach ze skříní a poliček a až potom vytřete podlahu nebo vyluxujte koberec. Protože by mělo jít o generální úklid, buďte poctiví a nevynechávejte ani zákoutí, kterým při běžném úklidu tolik pozornosti nevěnujete – ať máte dobrý pocit z perfektně odvedené práce. Vrhněte se na prostory za pračkou, pod sedačkou nebo botníkem. K tomu, abyste se pohodlně a bez námahy dostali do všech rohů místnosti a nezanechávaly za sebou kaluže vody, dobře poslouží mopy.

Lesk jako blesk

Velkým finále je mytí oken. V jarních paprscích je vidět spousta špíny, která se na nich po zimě usadila. Postupujte zaručeným způsobem: nejdřív omyjte rámy a vnitřní parapet a nakonec vyčistěte skelněné výplně. Skvělou pomůckou jsou ruční vysavače speciálně určené pro okna, které všechnu špinavou vodu odsají do integrované vodní nádržky a vám tak odpadne nekonečné leštění. Zůstanou vám jen dokonale čistá okna bez šmouh a k tomu i nezašpiněný parapet a podlaha.

Zdroj: Vlasta.cz Procter & Gamble/Jar https://hg.eu/uk/tips/spring-cleaning