Pokud tyto pocity přepadly i vás, je dobré vytvořit si plán a rozložit si úkoly (např. jarní úklid, třídění šatníku, příprava zahrady…) do menších částí, které vám přinesou pocit uspokojení a nového začátku.

Nechce se vám do toho? Nevadí. Začněte postupně a ze začátku se zaměřte hlavně sami na sebe a na své vnitřní potřeby. Zde je pár tipů.

Zdroj: Youtube

Připravte pleť na jaro

Příprava pleti na jaro je klíčovým krokem k dosažení zdravého a svěžího vzhledu. Se změnou ročního období často přichází potřeba změnit péči o pleť, aby byla adekvátně hydratovaná, chráněná a regenerovaná.

Po důkladném očištění zvolte hydratační krém, který je přizpůsobený potřebám vašemu typu pleti. Zařaďte také séra s antioxidanty, jako je například vitamin C, který dokáže pokožku osvěžit a dodat jí zářivý vzhled.

Klíčové je také užívání krému s vysokým ochranným faktorem (SPF) k ochraně pleti proti UVA a UVB záření. Pigmentové skvrny by mohly po zimě vyskočit raz dva.

Zaměřte se na zdravou stravu

Pro efektivní restart organismu je důležité se zaměřit na zdravější stravu a adekvátní hydrataci. Vhodná je vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu a zdravé tuky.

Zvláštní důraz by měl být kladen na vitaminy D a C, jež jsou nezbytné pro podporu imunitního systému. Nezapomínejte ani na dostatečný příjem vody.

Klíčový je pohyb a kvalitní spánek

Nejen na jaře, kdy tělo bojuje s nadměrnou únavou, je zásadní kvalitní spánek. Podle odborníků je vhodné spát minimálně 7, lépe 8 a ženy klidně i 9 hodin denně.

V případě sedavého zaměstnání je začlenění pohybu do denní rutiny téměř nutností. Můžete zkusit vyrazit na kolečkové brusle, projížďku na kole nebo se zaměřit na pravidelné procházky v přírodě.

Vytřiďte šatník, zimní kousky založte

Jarní obměna šatníku představuje ideální příležitost nejen k vytřídění a uspořádání oblečení, ale i k přezkoumání toho, co vám chybí nebo co už neunosíte.

Začněte tím, že kompletně vyprázdníte skříň. Tím zjistíte, co vše máte a co vám naopak chybí.

Oblečení si rozdělte do jednotlivých kategorií, jako jsou trička, kalhoty, svetry, šaty a podobně. Poté si každou skupinku pečlivě prohlédněte a rozhodněte, co si chcete nechat, co darovat a co vyřadit.

Ptejte se sami sebe, zda daný kus skutečně nosíte, zda vám perfektně padne a jestli se v něm cítíte dobře. Zimní kousky uložte na místo, kde vám nebudou překážet a zároveň budou chráněny před prachem a škůdci.

K uskladnění použijte organizéry, úložné boxy, závěsné systémy či oddělovače do zásuvek. Jakmile máte přehled o obsahu šatníku, můžete lépe zjistit, co vám pro nadcházející sezonu chybí.

A pamatujte na to, že obnova šatníku může být skvělou příležitostí k experimentování a oživení vašeho osobního stylu.

Jarní úklid domácnosti

Na jaře pochopitelně přichází na řadu i důkladný jarní úklid, který může pozitivně ovlivnit nejen organizaci prostoru, ale i vaši mentální pohodu.

Před začátkem si stanovte plán. Úklid si můžete rozdělit buď podle jednotlivých místností, nebo dle konkrétních úkolů, jako je třídění, odstranění prachu, mytí oken či vysávání.

Efektivní je postupovat odshora dolů, začít u stropu, osvětlení a horních poliček a pokračovat směrem k podlaze, což zamezí opětovnému usazování prachu na již vyčištěných plochách.

Zvláštní pozornost věnujte čištění nábytku a prostoru pod ním a důkladně vyčistěte i domácí spotřebiče. Nezapomeňte také na textil, postupně vyperte všechny záclony, povlaky na polštáře a přehozy, které se běžně neperou.

Zdroj: Vlasta.cz, Lookiero.fr, marthastewart, goodhousekeeping

Související články