Nejenom psi, ale i kočky mají často tendenci loudit. Lidské jídlo ale v mnoha případech není pro kočičí žaludek vůbec vhodné. Může jim totiž způsobit řadu problémů, od nevolnosti a bolesti břicha až po zvracení a dehydrataci. Snížit riziko můžete tím, že své kočičce nebudete dávat určité potraviny. Které to podle veterinářů jsou?

VIDEO: Těchto 5 věcí své kočce nikdy nedělejte!

Zdroj: Youtube

Hroznové víno a rozinky

Možná si říkáte, proč by kočka měla jíst ovoce, když je je to masožravá šelma. Nicméně věřte, že existují kočičky, které si pochutnají na čemkoli, klidně i na čerstvém ovoci nebo zelenině.

Pokud si však ke svačině naservírujete hroznové víno nebo rozinky, své kočce je určitě nedávejte, i kdyby loudila. Hrozí otrava a poškození ledvin. „Nejnovější studie naznačují, že hladina kyseliny vinné v hroznech a rozinkách může být základní příčinou toxicity pro kočky,“ říká Whitney Miller, hlavní veterinář společnosti Petco.

Působením této látky se hromadí v ledvinách třísloviny, které kočky nedokážou zpracovat. Už během 24 hodin se mohou dostavit příznaky letargie, nechutenství a dehydratace. Později se mohou stupňovat až do příznaků jako zvracení, nadměrná žízeň nebo močení, bolesti břicha a kóma, které vedou k selhání ledvin.

Čokoláda

Nejenom čokoláda, ale také všechny potraviny obsahující kofein jsou pro kočky toxické. „Čokoláda obsahuje metylxantiny – kofein a teobromin –, kvůli nimž je jedovatá,“ říká Carly Fox, vedoucí veterinární lékařka z New Yorku.

Příznaky se mohou lišit v závislosti na množství a druhu čokolády. Objevit se může zvracení, průjem, ale i hypertenze a záchvaty. Bílá nebo mléčná čokoláda obsahuje méně toxických látek než čokoláda na vaření či hořká čokoláda. Jíst by ale vaše kočka neměla žádnou.

Cibule, česnek, šalotka, pažitka

Toxické jsou pro kočky i všechny formy cibule, česneku a také pažitky či šalotky. Obsahují totiž sulfoxidy a alifatické sulfidické sloučeniny, které mohou způsobit oxidační poškození buněk.

Zatímco cibule je nejvíce toxická ve velkém množství, koncentrované směsi v koření či polévkových dochucovadlech mohou při kočičím požití vyvolat nežádoucí reakce.

Tyto potraviny mohou způsobit rozpad červených krvinek a v konečném důsledku vést až k anémii. Příznaky otravy zahrnují letargii, blednutí dásní a také změnu barvy moči.

Mléko

Ano, stále se najde spousta lidí, která kočkám dává k pití mléko. Jenže věřte tomu nebo ne, většina koček nemá enzym, který tráví mléčné výrobky. Jsou na tom vlastně podobně jako lidé s intolerancí laktózy.

Právě proto byste se měli vyhnout tomu, aby vaše milovaná kočička pila mléko nebo jedla sýry. „Koťata jsou zvyklá pít mateřské mléko, ale jakmile jej přestanou pít, jejich tělo přestane být schopno štěpit laktózu,“ říká Gary Richter ze společnosti Ultimate Petr Nutrition. U mnoha koček tak může konzumace nebo pití mléčných výrobků vyvolat žaludeční problémy či zvracení.

Pozor na kosti

Mnoho koček miluje lososa nebo tuňáka, ale před podáváním dejte pozor na to, aby maso neobsahovalo kosti. Kosti sice nejsou ve své podstatě toxické, ale mohou způsobit vážné zažívací problémy, zlomeniny zubů nebo se mohou zaseknout v jícnu či střevním traktu, což může vést až k urgentnímu zákroku u veterináře. Často vše začíná zvracením, průjmem, nechutenstvím či dávením.

Okusuje vám kytky? Kupte jí kočičí trávu

Pokud jste milovnicí pokojových květin a máte jich plnou domácnost, snažte se jedovaté rostliny odstranit z kočičího dosahu. Aby si ale vaše kočička přišla na své, pořiďte jí kočičí trávu, díky které si navíc vyčistí trávicí trakt a získá vitaminy.

Zkuste si ji vypěstovat ze semínek. „Vhodná tráva je pro kočky opravdu důležitá, je to způsob, kterým si čistí zažívací trakt mj. od smotků chlupů. Pokud chováme kočku doma, bez přístupu ven, měli bychom jí vhodnou kočičí trávu pořídit – např. ječmen či oves,“ říká MVDr. Daniela Králová z veterinární ordinace 3v1 v Praze. 

Zdroj: Vlasta.cz, MarthaStewart, Yoggies.cz

Související články