Bylina má sice krásné načervenalé nebo narůžovělé květy, ale lidé ji spíše opomíjejí. Její aroma totiž není moc příjemné.

Devětsil lidé také často zaměňují s lopuchy, protože jeho listy jsou doslova obří. Pro léčivé účely se dají využít listy, květy, lodyha, ale především oddenek.

Zdroj: Youtube

Při jakých obtížích lze devětsil využít

  • Devětsil využijete při chorobách dýchacích cest, velmi výrazně tiší dráždivý kašel. Pomáhá také při žaludečních křečích, zánětech močového ústrojí či žlučníku.
  • Listy devětsilu lze použít také na obklady kloubů a ran při výronech nebo odřeninách.
  • Pomáhá při sezonní alergické rýmě i astmatu. Její účinné látky snižují tvorbu hlenu. Podle jedné studie je extrakt z devětsilu stejně účinný jako antihistaminikum Zyrtec (cetirizin).
  • Pomáhá při migréně, jak dokazují studie. Předpokládá se, že aktivní složky devětsilu mají protizánětlivé účinky, které uvolňují krevní cévy v mozku, které se při migréně „přebudí“.

Kdy sbírat květy a oddenky

Ideální doba pro sběr květů a oddenků je teď na jaře, protože v oddencích je nejvíc koncentrovaná síla. Oddenky je vhodné vykopávat ještě předtím, než začne devětsil kvést.

Sbírat a sušit se ale dají i květy a listy. Bylinkářky doporučují zejména devětsilový sirup nebo tinkturu, které fungují skvěle proti horečce, astmatu, alergii či žaludečním křečím.

Jak si vyrobit domácí tinkturu z devětsilu

Devětsilové oddenky omyjte, nakrájejte na drobné kousky. Ty vsypte do láhve s uzávěrem, zhruba do 2/3. Pak oddenky zalijte minimálně 60procentním alkoholem a nechte asi tři týdny macerovat.

Poté slijte a uchovávejte ideálně v tmavé lahvičce v chladu. Tinktura se užívá maximálně 3 týdny, každý den 3x denně 15 kapek.

Zdroj: vlasta.cz, bylinkyproradost.cz, verywellhealth.com, medicalnewstoday.com, zahradnictvi-spomysl.cz

Související články