Bobkovišně jsou sice jedovaté, ale mezi zahrádkáři velmi oblíbené. Nejznámějším druhem je bobkovišeň lékařská, která vytváří velké keře nebo menší stromky.

V případě stromů může vyrůst až do výšky 5–10 metrů. Keře jsou nižší, a to i díky tomu, že dobře snášejí každoroční řezy. Bobkovišně existují v mnoha kultivarech, většinou se liší jen odstínem zelené barvy.

Zdroj: Youtube

Ideální pro živý plot nebo ke zdi

Jedovatá, ale oblíbená rostlina roste rychle a má spoustu výhod. Má větší zelené oválné listy, které jsou lesklé. Květenství bývá světle žluté, až bílé. Bobkovišeň můžete vysadit do živých plotů, jako solitér nebo z nich vytvořit „bariéru“ v místech, kam nechcete, aby bylo vidět – třeba u zdi, plotu a podobně.

Jedovatá rostlina, která může způsobit smrt

Přestože nese název „lékařská“ a kdysi se skutečně v lékařství používala, tinktura z listů je ve větších dávkách smrtelná. Keř je jedovatý celý, takže je třeba na to myslet i při stříhání. Nebezpečná je hlavně pro děti, které může zlákat svými drobnými červenými nebo černými plody.

Jak zahustit bobkovišeň

Bobkovišeň roste rychle, všemi směry, ale hlavně do výšky. V českých zahradách je oblíbený kultivar bobkovišně portugalské, která má listy menší, tudíž lépe odolá mrazům, a to až do minus patnácti stupňů. Tento druh tvoří v dubnu až květnu drobné bílé květy, které voní.

Daří se jí na slunném místě, potřebuje vlhko, ale ne mokro. Pokud ji vysadíte do živého plotu, můžete ji kombinovat i s jinými keři, třeba s cesmínou. Rozhodně vedle ní nevysazujte dřeviny s jedlými plody, mohli byste si je splést.

Kdy stříhat bobkovišeň

Chcete-li mít bobkovišeň jako z reklamy na živé ploty, pak ji musíte pravidelně zastřihovat, a to dvakrát ročně. První zastřižení byste měli provést v březnu až dubnu, takže máte nejvyšší čas.

Nezapomeňte na to, že je jedovatá, takže ji vždy zastřihujte v rukavicích a vydezinfikovanými nůžkami. Odstřihněte příliš husté větvičky, tím rostlinu prosvětlíte.

Ruční stříhání zajistí, že plot nebude vypadat „okousaný“. Bobkovišeň je nutné stříhat za sucha, protože pokud byste ji zastřihovali za deště nebo vlhka, hrozí, že listy napadnou plísně.

Zdroj: vlasta.cz, zahradnictvi-spomysl.cz, ireceptar.cz, plantura.garden/uk

Související články