Když Arnold Kegel, americký gynekolog, v roce 1948 poprvé doporučil speciální cviky zaměřené na posílení pánevního dna, jistě netušil, jakou popularitu si získají po celém světě.

Z původně rehabilitačních cviků určených ženám s problémy s inkontinencí po porodu se dnes staly cviky, které spoustu žen cvičí pro pevnější pocit „tam dole“. A nejde jen o zdravotní výhody – pánevní dno hraje roli při milostných hrátkách, což je určitě jeden z hlavních důvodů, proč cviky vyzkoušet.

Co vlastně jsou Kegelovy cviky?

Kegelovy cviky jsou zaměřeny na posilování svalů pánevního dna, které se táhnou od stydké kosti až po kostrč. Tento svalový systém, jinak nazývaný m. levator ani, slouží k podpoře orgánů v břišní dutině, jako jsou močový měchýř, děloha nebo střeva.

Svaly pánevního dna jsou často oslabeny po těhotenství, během stárnutí nebo vlivem sedavého způsobu života. A právě zde přicházejí na scénu Kegelovy cviky, které mohou pomoci tyto svaly opět zpevnit. Jedná se o výbornou prevenci proti inkontinenci nebo poklesu vnitřních orgánů.

Jaké jsou hlavní přínosy Kegelových cviků?

  • Prevence a léčba inkontinence – Jedním z hlavních důvodů, proč ženy tyto cviky zkoušejí, je právě potíž s udržením moči, ať už při kýchnutí, kašlání, nebo běžném pohybu. Silné pánevní dno dokáže výrazně snížit riziko nechtěného úniku moči.
  • Lepší prožitek při sexu – Posílené svaly pánevního dna mají vliv i na prožitek při sexu. Ženy díky nim mají lepší kontrolu nad těmito svaly, což mnohdy vede k intenzivnějšímu prožitku.
  • Podpora těla při těhotenství a po porodu – Těhotenství je velkou zátěží pro svaly pánevního dna. Pravidelné cvičení Kegelových cviků může být během těhotenství prevencí problémů a po porodu pomoci s návratem k normálu.
  • Prevence poklesu orgánů – S věkem nebo po porodech může dojít k poklesu některých orgánů v oblasti pánve, což je nepříjemný a mnohdy bolestivý problém. Silné pánevní dno pomůže takovým obtížím předejít.

Jak správně cvičit Kegelovy cviky?

Nemusíte se bát žádného složitého postupu. Pro Kegelovy cviky nepotřebujete žádné vybavení ani speciální místo – můžete je cvičit klidně při sledování oblíbeného seriálu nebo ve frontě v obchodě.

  • Rozpoznejte ten správný sval – Při nejbližší návštěvě toalety se zkuste při močení na chvilku zastavit. Svaly, kterými zastavíte proud moči, jsou právě svaly pánevního dna, které budete posilovat. (Jen pozor, nezkoušejte je zastavovat při každém močení, jde jen o jednorázový test.)
  • Samotné cvičení – Stiskněte stejné svaly jako při močení a vydržte několik sekund, ideálně kolem 5 až 10 sekund. Poté je uvolněte. Následně znovu sevřete. Začněte třeba s deseti opakováními a postupně počet navyšujte.
  • Opakujte několikrát denně – Pro dosažení výsledků se doporučuje provádět tyto cviky dvakrát až třikrát denně. Nebojte se začít pomalu, výsledky se brzy dostaví.
  • Zaměřte se na pravidelnost a správné dýchání – Dýchejte pravidelně a při cvičení se vyhněte zapojení jiných svalů (např. břišních nebo hýžďových). Jde o cvik zaměřený jen na pánevní dno!

Pro koho (ne)jsou Kegelovy cviky vhodné?

Kegelovy cviky jsou doporučovány většině žen. Jsou velmi užitečné pro ty, které chtějí předejít nebo řeší problémy s inkontinencí, pro těhotné ženy (po konzultaci s lékařem) i pro ženy po porodu, které chtějí své svaly opět dostat do formy.

Naopak by se jim měly vyhnout ženy s akutními záněty, lidé po čerstvých gynekologických operacích nebo ženy, které mají zvýšený rizikový faktor pánevních onemocnění – pro ně je lepší nejprve se poradit s odborníkem.

První výsledky pocítíte prakticky ihned. Cvičení stimuluje produkci endorfinů (hormonů štěstí), které vám dodají příjemný pocit, že se o sebe staráte. Reálné výsledky v podobě lepší kontroly nad svaly pánevního dna se dostaví po pár týdnech pravidelného cvičení – je tedy důležité vydržet a zařadit Kegelovy cviky do běžné rutiny.

Zdroj: Vlasta.cz, Fyziosvet.cz, Benu.cz, Medineplus.gov, UChicagoMedicine.org