Jak vlastně klaustrofobie vznikne? Samotný strach se zpracovává v našem nervovém jádru v limbickém systému lidského mozku. Souvislost mezi strachem a některými uzavřenými prostory vzniká podle odborníků v důsledku traumatického zážitku v dětství. Například když se daný jedinec jako malý začne topit nebo když ho někdo nechtěně zamkne v tmavé a malé místnosti.
Je však velmi pravděpodobné, že taková reakce může být naučená i z chování lidí v našem okolí, kteří se právě v podobných situacích nacházejí. Klaustrofobie se může ojediněle objevit i v dospělosti.
Projevuje se divným pocitem naší mysli
Klaustrofobie se projevuje jako iracionální, a především rozumem nevysvětlitelný strach z uzavřených a stísněných prostor, zejména výtahů, letadel, sklepů a místností bez oken. Lidé jsou v těchto situacích obvykle pohlceni panickým strachem z úzkých prostor a mají pocit, že se během několika minut udusí.
Doprovodným příznakem klaustrofobie může být i pocení, úzkost, třes, nevolnost, dušnost a v některých případech ztráta vědomí. Dotyčný často není schopen racionálně uvažovat, snaží se ze všech sil dostat pryč a může se u něho objevit i agresivní chování.
Jak se dá strach potlačit?
Nutno podotknout, že klaustrofobii nelze zcela vyléčit. Nicméně existuje mnoho technik a pomůcek, které nám pomohou zlepšit náš stav. Patří sem například různé relaxační techniky. Ty mohou zahrnovat uklidňující cvičení, během kterého začnete odpočítávat od 10 do 1, nebo si v duchu začnete představovat své bezpečné místo.
Další možností je takzvaná expoziční terapie, během které se záměrně ocitnete v nebezpečné situaci, kterou musíte zvládnout. Myšlenka a hlavní vize terapie je taková, že čím více jste vystaveni tomu, co vás děsí, tím méně se toho nakonec budete bát.
6 tipů, jak si poradit v krizové situaci
- Dýchejte pomalu a zhluboka. Během svého dechu se soustřeďte na chod hodinových ručiček a s každým nádechem počítejte do tří.
- Začněte se soustředit na něco bezpečného a příjemného. Představte si, že se nacházíte na místě, které máte rádi. Tím se uvolníte a vzniklou situaci zvládnete mnohem lépe vyřešit.
- Říkejte si, že váš strach je pouze ve vaší hlavě, že neexistuje a nic se neděje.
- Opakujte si, že strach a úzkost brzy odejdou. Motivujte se a opakujte si, že vše zvládnete.
- Představte si nebo se zaměřte na svou oblíbenou hudbu, kterou si začnete pro sebe potichu zpívat.
- Představte si, že v místě, kde se bojíte, je kolem vás velká bublina. Vy jste uvnitř této bubliny a ta vás ochraňuje. Dokud budete v bublině, nic se vám nemůže stát.
Autor: Michaela Hanelová
Zdroj: Rehabilitace.info NHS.uk healthline vědecká studie medicalnewstoday.com