Houbička to musí v kuchyni pěkně oddřít nejen s nádobím, ale také na pracovní desce a všude, kde je potřeba něco utřít. Díky tomu se v ní hromadí zbytky potravin, což je ve spojení s její pórovitou strukturou živná půda pro tolik bakterií, že jí to zaručuje první místo v soutěži o nejšpinavější věc v domácnosti. Jak to ale udělat, aby byla čistší a nemusela se po každém použití vyhodit? Máme pár jednoduchých tipů.

Zdroj: Youtube

Kdy a jak čistit houbičky, aby déle vydržely

Houbičku důkladně umyjte po každém jejím použití. Na konci dne by pak měla projít důkladnější a delší očistou. Způsobů je hned několik:

1. Horká voda: Vařící voda je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak houbičku zbavit bakterií. Vložte ji do hrnce s vařící vodou a za pomoci lžíce nebo naběračky ji přitiskněte ke dnu. Nechte povařit 7 minut. Potom vyjměte, vyždímejte a nechte proschnout.

2. Octová lázeň: Ocet je expert na hubení bakterií, proto na konci dne dopřejte svým houbičkám i hadříkům na nádobí octovou lázeň ze 3 šálků vody a 1 šálku octa. Přiveďte vše k varu a nechte 7 minut houbičku ponořenou. Vyždímejte a přelijte horkou vodou, aby v houbičce nezůstal ocet. Znovu důkladně vyždímejte a nechte uschnout.

3. Myčka nádobí: Tím nejjednodušším způsobem, jak zbavit houbičky nečistot a bakterií, je vložit je společně s nádobím do myčky. Umístěte je do horního koše a pusťte nejdelší cyklus se sušením. Po skončení programu jen důkladně vyždímejte a nechte uschnout na vzduchu.

4. Mikrovlnka: Další rychlý způsob, jak zaručit, aby byly houbičky na nádobí čisté a bezpečné, je nechat je vydezinfikovat v mikrovlnce. Vložte je do misky s vodou a nastavte časovač na 4 minuty. Nechte vychladnout a vyždímejte. Jen tuto metodu nepoužívejte na houbičky, které obsahují v hrubé části kovová vlákna. 

Houbička není nesmrtelná

I když budete houbičku na nádobí pravidelně a důkladně dezinfikovat, stejně jednou přijde chvíle, kdy musí putovat do koše. Ten ideální čas, pokud ji používáte i k utírání jídelního stolu a kuchyňské linky, je týden. Pokud houbičku používáte jen na nádobí a pravidelně dezinfikujete, pak vám může vydržet i 2 týdny.

Autor: Michaela Čentešová

Zdroj: vlasta.cz www.marthastewart.com

Související články