Na jaře je nejzábavnější sledovat, jak se zahrádka začíná probouzet ze zimního spánku. A na místech, kde byste to třeba ani nečekali, najednou vyroste barevná prvosenka. Zahrada je tak na jaře každým rokem jiná a dokáže vás překvapit. Jaké květiny nám dělají radost?

Znáte první jarní květiny?

Pestrobarevná jarní zahrada

Brzy na jaře rozkvétají v našich zahradách barevné primulky neboli prvosenky. Pokud jste je neměli vysázené na zahrádce už vloni, uhánějte do zahradnictví. Můžete si je koupit v květináčích nebo truhlících, ale i volně a zasázet je přesně tam, kam potřebujete. Primulky kvetou už od ledna, některé vykvetou i v prosinci, záleží na počasí. Hrají všemi barvami a každou zahradu zaručeně oživí a po dlouhé zimě rozveselí. Můžete si z nich udělat krásnou jarní výzdobu nebo velikonoční dekoraci. Jsou to trvalky a vykvetou i dvakrát do roka.

Lesní koberce

Když vyrazíte na procházku do lesa, překvapí vás překrásné lesní koberce ze sasanek. Ale pozor, sasanka hajní je mírně jedovatá. Brzy na jaře začínají kvést i fialky neboli violky. Ty také patří mezi první poslíčky jara. Violka vonná může mít fialové lila zbarvení, ale vyskytuje se i v bílé variantě, či v kombinaci bílé, fialové a světle modré. Je léčivá a sbírá se brzy na jaře pro své všestranné účinky. Vyrábí se z ní například fialkový sirup.

Jako šafránu…

Už od přelomu února a března se na mezích, loukách i zahrádkách objevují krokusy. Občas se jim říká také šafrán. Oblíbenou trvalkou je například šafrán setý, který je vzácným žlutým kořením, pyšnící se léčebnými účinky. Tento šafrán pochází z východu, u nás můžeme najít především šafrán jarní neboli bílý, dále šafrán žlutý, šafrán zlatý a šafrán neapolský.

Zdroj: vlasta.cz 20 Best Spring Flowers | BBC Gardeners World Magazine

Související články