Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Šíleně smutná princezna, Honza málem králem nebo Lotrando a Zubejda, Princezna ze mlejna a Anděl Páně. Pohádky, které nesmějí o vánočních svátcích na obrazovkách chybět. A ač je možná znáte zpaměti, určitě si je ani letos nenecháte ujít. Co by to bylo za Vánoce – bez pohádek?

V pohádkách je nejdůležitější šťastný konec. Jaký bude ten váš v případě našeho kvízu? Zjistěte, co o nejznámějších a nejúspěšnějších pohádkách vlastně víte.

Jak jste na tom se znalostí českých pohádek?

Otestujte se!

Princezna z Prostějova

V pohádce Byl jednou jeden král ztvárnila roli Marušky Milena Dvorská. Ta se ale k roli dostala velmi netradičně. Když si přišla pro autogram k Janu Werichovi, zaujala ho na první pohled a on ji chtěl pozvat na casting. Jenže ztratil adresu, a tak zadal štábu, aby mu našli v Prostějově rodinu Dvorských, co mají dceru s modrýma očima. Slečnu Dvorskou se podařilo najít a o tom, že je obsazena do role Marušky, se dozvěděla na Štědrý den. Hezký dárek, že?

Zdroj: Youtube

Milostná aféra

Představitelka Pyšné princezny Anna Vránová byla manželkou básníka Pavla Kohouta a jejich manželství bylo prezentováno jako příklad spořádaného socialistického života. Kvůli jejímu románku s představitelem prince Vladimírem Rážem byla pohádka málem zakázána. Když se Pavel Kohout o románku dozvěděl, napsal divadelní hru s názvem Dobrá píseň o zloduchovi, který přebral vzornému komunistovi ženu, kde Ráže i Vránovou vykreslil jako zrádce, kteří jsou schopni zradit i svou vlast.

Tři veteráni v hotelu U Supa

Scéna proslulá nesmrtelnými hláškami se odehrává v Grand hotelu U Supa. Kulisy hotelu byly inspirovány opravdovým hotelem v Černé hoře s názvem Grand hotel Lokanda. Hotel měl bohužel podobný osud jako ten v pohádce Tři veteráni, kde jej zboří otřesy princeznina dlouhého nosu. Opravdový Grand hotel Lokanda byl totiž zničen při ničivém zemětřesení.

Zdroj: Vlasta.cz ČSFD.cz Wikipedie.cz

Související články