Český jazyk je krásný a rozmanitý. Ukrývá však mnoho pravopisných záludností, které dokážou potrápit i rodilé mluvčí. V češtině totiž existuje více než sto pravopisných výjimek. Naše mateřština se navíc vyznačuje množstvím háčků a čárek a potrápit dokáže i interpunkce. A co teprve slovní druhy nebo psaní číslovek! Pojďte si společně s námi vyzkoušet, jak si vedete se svými znalostmi, aniž by vás někdo známkoval. Myslíte si, že máte mateřštinu v malíku?

Ovládáte mateřštinu? Zkuste si náš test, který zvládne dobře jen málokdo

Připravte se na slovní hádanky, záludnosti českých slov, pravidla používání velkých a malých písmen, slovní výjimky a pravidla pro použití i/y. Pokud odpovíte správně na všech 10 otázek, zařadíte se mezi opravdové znalce jazyka.

 

Zdokonalujte se pomocí knížek a sociálních sítí

Pokud chcete zlepšit svoji slovní zásobu a pravopisné znalosti a vědomosti, můžete sáhnout například po nějaké krásné české knize. Jedině tak svůj mozek obohatíte o nová slova a slovní spojení. Je vědecky prokázáno, že četba knih rozšiřuje slovní zásobu a lidé díky ní dokážou své myšlenky vyjadřovat mnohem lépe. Pokud vás čtení knih nebaví, můžete zkusit i příjemnější variantu. Na Instagramu existuje profil s názvem Červená propiska. Dvě profesionální korektorky zde vtipnou formou představují časté chyby, které lidé ve svých psaných projevech dělají.

Zdroj: Youtube

Mimoto připomínají i nejrůznější češtinářské špeky, na které naše paní učitelky zapomněly. Jste aktivní spíš na Facebooku? I tam najdete širokou škálu stránek, které se věnují záludnostem českého jazyka. Mezi nejlepší patří ta s názvem Milujeme češtinu, nabízející jak lingvistické zajímavosti, tak příklady nesprávného používání českého pravopisu.

Zdroje: vlasta.cz, pravidla.cz, pravopisne.cz

Související články