Kouzlo magnetismu se těžko odhaluje. Ale film má prostě všechno, co my čeští diváci milujeme. Především parodii, humor někdy až dočerna a hlášky, které se tak dobře pamatují. Což takhle: dar přítele Messera!

Rande s masožravkou

Velký nástup

Pokud netušíte, kdy jste Adélu viděli poprvé, pomůže vám rok vzniku. Kolik vám bylo v roce 1977? Podle toho odhadnete, kdy už jste měli vnímání natolik otevřené, aby si vás film získal. Šance si nesl veliké, protože se jednalo o počin mistrů řemesla. Scénárista Jiří Brdečka a režisér Oldřich Lipský totiž už čtrnáct let před premiérou příběhu o hladovějící květině zbořili kina (i za velkou louží) s filmem Limonádový Joe.

Staré a nové

Vedle oblíbených herců Kopeckého, Hrušínského, Konvalinkové, Schoberové, Fialové a dalších si vybrali také nádherné prostředí Prahy, kterou vrátili do dvacátých let dvacátého století. Záhadný kriminální případ se zasekne na zažitých místních policejních postupech a tak je třeba novinek, importovaných z Ameriky, země neomezených zvyklostí. Neomezený talent má také povolaný detektiv. Během cesty z domoviny se snadno stihne naučit česky, ale při pátrání se stejně neobejde bez zkušeného komisaře Ledviny.

Zdroj: Youtube

Risk se vyplatil

Povolat do role kladného hrdiny slovenského herce Michala Dočolomanského bylo riskantní. Jen nedávno před tím zběhl od svého původního povolání, měl být automechanikem. Dostal radu, aby trochu okoukal styl hraní Karla Fialy ve filmu Limonádový Joe, ale nezdá se, že by poslechl. Dokonce předvedl perfektní češtinu, prý je škoda, že ho nakonec přece jen předaboval František Němec. Ale šušká se, že tvůrci původně roli nabídli Robertu Redfordovi. Protože Limonádový Joe se dočkal úspěchu i v Americe, nebylo to přání až tak nadnesené. Ovšem hercův agent vzal kalkulačku, přepočítal český honorář na dolary a s vidinou svého podílu svěřenci účast zatrhl.

V číslech

  1. Herce Miloše Kopeckého v náročných scénách, například sjezdu schodů na servírovacím tácu, zastupovali dubléři. Měl celkem 4.
  2. Když měl film premiéru v pražském kině Blaník, promítal se 4x denně.
  3. V roce 2015 se úspěšný film dočkal nové digitální verze.

Zdroj: vlasta.cz youtube.com csfd.cz

Související články