V našem filmovém archivu najdeme spoustu snímků, na které diváci ne a ne zapomenout. Jedním z nejvýraznějších je jistě film Vesničko má středisková. Hlášky z tohoto filmu zlidověly a vtipné scénky se nesmazatelně vryly do pamětí diváků.

VIDEO: To nej z filmu Vesničko má středisková! Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Šťastná náhoda, nebo osud?

Oblíbená komedie vznikla náhodou. Zdeněk Svěrák dostal totiž omylem dvakrát zaplaceno za námět k filmu Na samotě u lesa. Vedení tehdy rozhodlo, že ony dva tisíce korun navíc nemusí vrátit, pokud do druhého dne dodá další námět. To Svěrák splnil, námět odevzdal, ale napsat scénář mu trvalo šest let.

Laskavý humor

Režie se chopil vynikající Jiří Menzel a i herecké obsazení dávalo tušit, že filmaři natáčejí hit století. Mentálně zaostalého závozníka Otíka sice neztvárnil český herec, ale Maďar János Bán, na souznění s jeho parťákem v podání skvělého Mariána Labudy to ale nemělo pražádný negativní vliv.

Jak sám herec později přiznal, jeho nechápavý výraz, který dodal roli šťávu, často pramenil právě z jazykové bariéry. Text se prý musel šrotit slovo od slova, protože jinak česky neuměl ani ň. Navíc se sám vybavil úžasnou zubní protézou, která jeho přihlouplý výraz dovedla k dokonalosti.

Parohy a auto v příkopu

Další nepřehlédnutelnou postavou byl doktor v podání Rudolfa Hrušínského, který se na svých výjezdech za pacienty často kochal, a nejednou tak skončil v příkopě. Zamilovanou dvojici si střihla krásná Libuška Šafránková s nesmělým kolegou Janem Hartlem, kteří společně nasazovali parohy charismatickému Petru Čepkovi.

Pohlazení

Hořkosladká komedie Vesničko má středisková pohladí diváka na duši i několik desítek let po premiéře, jde o kultovní dílo, které patří ke klenotům naší filmařiny. A teď už pojďme na kvíz!

Znáte dobře kultovní hořkosladkou komedii Vesničko má středisková?

Otestujte se!

Související články

Zdroj: Vlasta.cz, csfd.cz, KINOTIP2.cz